Barış görüşmeleri, muhtemel ABD suikasti ve Marriott Otel…

Afganistan yönetimi ile Taliban arasında müzakerelerin yeniden başladığı öne sürülüyor. New York Times muhabiri Mujib Mashal’ın haberine göre, Norveçli eski bir diplomat olan Alf Arne Ramslien’ın arabulucuğundaki taraflar, İslamabad’daki Marriott Otel’de bir araya geldi.

“ABD MASADA YOK”

Alınan bilgilere göre, Afganistan hükümetini temsil eden yetkililerle ve Taliban tarafı arasında Karaçi, Oslo ve Bangkok olmak üzere üç ayrı ülkede görüşme yapılması bekleniyor. NYT muhabiri, İslamabad’daki masada ABD’li bir yetkilinin olmadığını vurgulayarak, devam edecek müzakere sürecinde Amerikalı yetkililerin görüşmelere dahil edilmeyebileceğini belirtiyor.

“TALİBAN, ABD ASKERLERİNİN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR”

Afganistan Talibanı, ülke içerisinde bulunan NATO ve ABD’li askeri gücün geri çekilmesini istiyor. Bu sebeple uzun süredir ‘yeniden masaya oturma’ taleplerine sıcak bakmamıştı. Taliban yetkilileri, ABD’li siyasilere 2001 işgalinden bu yana Afganistan’da kalmaya devam eden askerlerini çekmeleri için uyarıda bulunuyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/389098/afgan-yonetimi-ile-taliban-yeniden-masada


ABD bu tür barış görüşmelerini sevmez ve hemen bir kilit isme suikast düzenler. Çünkü onlar kaos ortamından beslenir ve kaosla yaşarlar.  Şimdi izleyin, yakın zamanda barış görüşmelerinde kilit önemde bir Taliban ya da hükümet üyesine ABD tarafından suikast düzenlenecek. Konuyla alakalı eski bir analizimizi hatırlatalım:

Bu arada Pakistan hükümetini de yer seçimi için kutluyoruz.  Islamabad’daki Marriott Otel bu iş için en doğru seçim. Mesaj gereken yerlere gitmiştir eminiz. Neden mi?

Hatırlatalım:

Neden her yerde Marriot Hotel”e saldırı yapılıyor? Bu otelin sırrı ne? Bu otelde kimler kalıyor da birilerinin hedefi oluyor? Bu otel hangi operasyonlar için üs olarak kullanılıyor? Görünmeyen, o derinlerdeki savaş nasıl oluyor da sadece “terör saldırıları” olarak geçiştiriliyor?

Endişelerimi başka örneklerle güçlendireyim:

Eylül 2008”de Pakistan”ın Başkenti İslamabad”daki Marriott Hotel”e çok büyük bir saldırı yapıldı. 600 kilo TNT, RDX ve fosforla karşılaştırılınca ortaya çıkan korkunç patlamada 80 civarında insan öldü, yüzlerce insan yaralandı. “Olağan şüpheliler” elbette Taliban, El Kaide, Pakistan içinden bazı örgütlerdi. O günlerde saldırıyla ilgili son derece çarpıcı gelişmeleri not ettim. Hatırlayalım:

Olay günü Pakistan”ın Yeni Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Başbakan, bakanlar, milletvekilleri, askerler ve çok sayıda kişi Meclis Başkanı”nın Marriott Otel”deki iftarına davetliydi. Ancak davet yeri sürpriz biçimde değiştirildi. Pakistan Halk Partisi”ne mensup milletvekilleri, olay öncesine ilişkin son derece ürkütücü olaylara tanık oldu.

ABD Büyükelçiliğine mensup araçlar, otelin giriş kapısına sıralanmış, otel içine bazı çelik kutular taşınıyor, bu kutular orada değiştirilip başka kutularla dışarı çıkılıyordu. Yani araçtan indirilen çelik kutular oteldekilerle değiştirilip tekrar araçlara yükleniyordu. Bu kutular girerken ve çıkarken kontrol edilmiyor, kimse bakamıyor, XR cihazından geçirilmiyor. Bunlar olurken otelin iki girişi de kapatılıyor. Güvenlik görevlilerinin araçlara ve kutulara yaklaşmasına bile izin verilmiyordu. ABD askerleri yol boyunca sıralanıp güvenlik sağlıyordu. Pakistan devlet yetkilileri iftar yerini değiştirince saldırıdan kurtuluyor. Patlamadan sonra otelin sadece dördüncü ve beşinci katında yangınlar çıkıyordu. İşte o esrarengiz çelik kutuların istif edildiği yer de, ne tuhaftır ki, Marriott otelin dördüncü ve beşinci katıydı. Yani çelik kutuların yerleştirildiği yerlerdi.

Şu soruyu sormuştum: ABD askerlerinin otele taşıdığı bu çelik kutularda ne vardı? Aynı aksam üst düzey bir CIA görevlisi orada hangi operasyonu yönetiyordu? Pakistan”daki örtülü operasyonların, terör saldırılarının planlandığı, yönetildiği yer burası olabilir miydi?

Bir başka örnek:

9 Haziran 2009: Yine Pakistan ve bu sefer Peşaver. Kentteki tek beş yıldızlı otel olan Pearl International Hotel”e büyük bir terör saldırısı düzenlendi. Bir ton patlayıcı ile yapılan saldırıda 16 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Pakistan”ın zengin isimlerinden Sadruddin Haşvani”ye ait otelde yoğun olarak ABD ve İngiliz diplomatlar ile güvenlik personeli tarafından kullanılıyor, ABD yetkilileri oteli satın almak veya kiralamak istiyordu. Tuhaftır, İslamabad”da saldırıya maruz kalan Marriott Hotel de Sadruddin Haşvani”ye aitti.

İslabamad”daki Marrriott Hotel saldırısından altı ay sonra, o zaman sorduğum soruların cevabını aldım. Pakistanlı bazı emekli generaller bombalanan Mariot Hotel”in CIA”nin komuta merkezi olduğunu açıkladı. Ne zaman? Şubat 2009”da. “Amerika”nın terörle savaş teranesiyle kendi insanlarımızı bombalamak için bizim topraklarımızı kullanması bizim için yeni bir şey değil. Pakistan ve Afganistan”ı bombalamak için birden fazla (Pakistan) havaalanını kullanıyorlar.” Bu cümleler Pakistanlı generallere ait. Onlara göre; “Marriot Hotel”i CIA tarafından operasyon komuta merkezi olarak kullanılıyordu. Yıkılmasının ardından komuta Tarbella”ya kaydırıldı”. (İbrahim Karagül, 18 Temmuz 2018)

http://www.yenisafak.com/yazarlar/ibrahimkaragul/bu-otelin-sirri-ne-17772

Herhalde mesajın ne olduğunu anladınız…

 

One comment

Comments are closed.