Birileri AB halklarına II. Dünya savaşını günlerini mi hatırlattı?

Almanya’nın Bavaria’ya eyaletin Augsburg şehrinde bir otopark için inşaat kazısı sırasında tesadüfen bulunan İkinci Dünya Savaş’ından kalma patlamamış 1.8 tonluk HC 4000 tıplı İngiliz bombası nedeniyle 54 bin kişi evlerinden tahliye edildi. 1.8 tonluk patlayıcının İngilizlerin 1944 yılında şehire gerçekleştirdiği hava saldırısından kaldığı düşünülüyor. Bu tahliyenin, İkinci Dünya Savaşının ardından gerçekleşen en büyük tahliye olduğu belirtildi. ​Belediye bombanın etkisiz hale getirilmesi çalışmalarının dün sabah yapılmasına karar verdi. Bombanın bulunduğu noktanın 1.5 km etrafındaki bölgede yaklaşık 54 bin insan evlerinden tahliye edildi.

Tahliye için 4 bin kişi görev yaptı

Edinen bilgilere göre tahliye işlemi için yaklaşık 4000 kişi görev aldı ve Baverya’nın üçüncü büyük şehri Augsburg’da koruma bölgesinde 32 bin ev kontrol altında tutuldu. Tahliye sırasında yollar kapatıldı, tren ve tramvay durduruldu. Patlama durumunda evlere su girmemesi için derelerin suyu belirli bir seviyeye kadar boşaltıldı. ​Bir kaç huzur evi ve bir hastahane de 800 yaşlı ve hasta pazar gününe kadar tahliye edildi. Bunu gerçekleştirmek için tüm Baverya’da 800 gönüllü ve 200 ambulans yardım için hazır bekledi.

 Polis binaları tek tek kontrol etti

Evinde yatalak hasta olan sayısı tahminin üzerinde olması ambulanslara geç haber verilmesi sebebiye tahliye gecikti. Tahliye işlemlerinin bitmesinin ardından tüm Baverya’nın bir çok yerinden görevlendirilen 900 polis binalar ve sokakları tek tek kontrol ederek bu bölgede kimse olmadığından emin oldular ve ardından bölgeyi terk ettiler. Ardından bombanın etkisiz hale getirilmesi için bomba uzmanları saat 15:15’te çalışmalarına başladı. Belediye başkanı Kurt Gribl, “Bu çalışma 5 saat tahmin edilmekte ama akşama ya da diğer güne kadar da sürebilir. Mağdurlar için bir çok acil konaklama yerleri hazır tutulmakta” dedi. Bomba 3.5 saat sonra etkisiz hale getirildi. HC 4000 tipi ve 1.8 ton ağırlıkta olan İngiliz bombasının tahrip gücünün yüksek olduğu, binalara ağır hasar verebilecek güçte olduğu belirtildi. Bomba uzmanı Hans Grimminger, “Bulunan bomba istatistiklere göre 2. Dünya Savaşı’nda 336 kez Augsburg şehir üzerine atılmıştır” dedi. Grimminger, bu tip bombaların 26 Şubat 1944 gecesi Augsburg’a hava saldırısıyla atıldığını, bu saldırılarda 700’den fazla insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

http://www.yenisoz.com.tr/almanya-da-54-bin-kisiye-bomba-tahliyesi-haber-18396


Biliyorsunuz AB projesi Avrupa ülkeleri arasında savaşları bitirmek ve ortak bir vizyon, ekonomi ve güvenlik algısı oluşturmak için kurulmuştu. AB’nin dağılmasının ciddi bir şekilde konuşulduğu şu günlerde 2. Dünya savaşından kalma bir bomba bulunuyor ve 54.000 kişi evlerinden tahliye ediliyor.

Bölgede bir nevi 2. Dünya savaşı sırasında yaşanan bombardımanlardan sığınaklara kaçarak saklanan halk yeni o günleri bilmeyen yeni nesil Alman ve Avrupa gençlerine hatırlatılıyor.

Yani, AB’nin alternatifi Suriye gibi olmak mı deniliyor acaba?

Ne dersiniz?