Ne güzel bir ikili…

“KAYA PETROLÜ VE KAYA GAZI DEVRİMİ KUCAKLANACAK”

Enerji politikalarının ABD’nin kullanılmayan enerji kaynaklarını değerlendireceği belirtilen metinde, şunlar kaydedildi:

“Trump yönetimi, milyonlarca Amerikalıya istihdam ve refah getirecek kaya petrolü ve kaya gazı devrimini kucaklayacak. Özellikle federal toplaklardaki tahminen 50 trilyon dolar değerindeki kullanılmayan kaya petrolü, gazı ve doğal gaz kaynaklarından faydalanmalıyız. Enerji üretiminden elde edilen gelirleri yolları, köprüleri ve kamu altyapısını yeniden inşa etmek için kullanacağız. Daha ucuz enerji Amerikan tarımına da büyük bir destek sağlayacak.”

Trump’ın, Temiz Kömür Teknolojisi’ne sadık kalarak kömür endüstrisini canlandıracağı belirtilen metinde, ABD’nin enerji üretiminin artmasının ekonominin yanı sıra ulusal güvenliği de iyileştireceği vurgulandı.

Metinde, ayrıca “Başkan Trump, ABD’yi enerji alanında OPEC kartelinden ve çıkarlarımıza düşmanca yaklaşan her ülkeden kurtararak bağımsız hale getirmeye kararlı. Aynı zamanda, terörizm karşıtı stratejimiz çerçevesinde, Körfez ülkesi müttefiklerimizle pozitif bir enerji ilişkisi geliştirmeye çalışacağız” ifadelerine yer verildi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/391618/trump-obamanin-yasalarini-kaldirmaya-kararli


Rusya, Suriye ile Tartus üssünün genişletilmesi ve modernize edilmesi anlaşması imzaladı.

Rusya, Suriye ile Tartus üssünün genişletilmesi ve modernize edilmesi anlaşması imzaladı. Rusya’nın resmi evraklarının yayımladığı internet portalında yer alan anlaşma, Rusya’nın Suriye’nin Tartus şehrindeki deniz üssünün genişletilmesini ve modernize edilmesini öngörüyor. Anlaşmaya göre, Rusya üste aynı anda 11 gemi bulundurabilecek ve koruma için gerekli personeli yerleştirebilecek. Üssün bulunduğu kıyının deniz ve hava güvenliğini Rusya sağlayacak. Rusya söz konusu üssü, yargı dokunulmazlığı şartıyla ve kira ücreti ödemeden 49 yıllığına kullanabilecek. Anlaşma taraflar arasında aksi bildirilmemesi durumunda 25 yıl uzayacak. Ayrıca üste görevli Rus personel ve ailelerine diplomatlarınkine benzer bir dokunulmazlık tanınacak. Rusya’nın Tartus’ta şu anda kullandığı üs, askeri gemiler için bakım ve destek tesisi olarak adlandırılıyor. Rusya ve Suriye daha önce Suriye’deki Himeymim Üssü’nü süresiz kullanmasını öngören anlaşma imzalamıştı.

http://www.timeturk.com/rusya-suriye-deki-deniz-ussunu-genisletiyor/haber-460916

İki haber aslında birbirini çok güzel tamamlıyor. Rusya Akdeniz’i tutar, ABD kaya gazını çıkartır.

Bir de ABD elçiliğini Kudüs’e taşıyıp Ortadoğuda bir savaş patlattılar mı değmeyin keyiflerine.

Zaten IŞID yakılmadık petrol kuyusu bırakmadı coğrafyamızda. Artık AB ve Çin petrolünü, doğalgazını kimden alır bilemeyiz.

Rusya ve ABD’mi dediniz?


 

One comment

Comments are closed.