Mazlum(mu)der Katliam mı der?

MAZLUMDER genel başkanı Ahmet F. Ünsal, Suriye’de Esed rejimi saflarında savaşırken öldürülen üst düzey bir Hizbullah subayı için verilen taziye merasimine katılmıştı.Ünsal’a konu ile ilgili MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nden tepki gösterildi.’Genel Başkan Sn. Faruk Ünsal’ın Tutumunu Kabul Edilemez Buluyoruz’ başlığıyla yayınlanan bir bildiride şu ifadeler yer aldı:
Kamuoyuna yansıdığı ve kendisi tarafından teyit edildiği üzere MAZLUMDER genel başkanı Sayın Ahmet Faruk Ünsal uluslararası bir toplantı münasebetiyle bulunduğu İran’da, Mustafa Bedreddin isimli, Suriye’de Esed rejimi saflarında savaşırken öldürülen üst düzey bir Hizbullah subayı için verilen taziye merasimine iştirak etmiştir.
‘HİZBULLAH ESED’İN SUÇ ORTAĞIDIR’
Hizbullah Suriye halkına son asrın gördüğü en büyük mezalimlerden birini yaşatan, yüz binlerce Suriyeliyi katledip milyonlarcasını yurdundan eden Esed rejiminin en önde gelen suç ortaklarındandır.
‘KABUL EDİLEMEZ’
Bütün bu suçların ortağı bir subayın taziye merasimine bir MAZLUMDER yöneticisinin, hem de kurumu temsil ettiği iddia edilen bir ziyaret esnasında, bilinçli veya bilinçsiz iştirak etmesi ne vicdani yönden ne de kurumsal hukuk açısından kabul edilebilir bir durum değildir.
‘CAMİA SORUMLU TUTULAMAZ’
Ayrıca ifade etmek gerekir ki bilinçli veya bilinçsiz olsun bireysel bir hareket üzerinden MAZLUMDER camiasının sorumlu tutulması ve çeşitli suçlamalarla töhmet altında bırakılması da hakkaniyetten uzaktır.
‘BAŞKAN’IN KATILDIĞINI BASINDAN ÖĞRENDİK’
Sayın genel başkanın basından öğrendiğimiz bir taziye merasimine iştirakini yine olayın basına yansımasıyla öğrendiğimiz bir toplantıya iştiraki ile açıklama gayreti durumun vahametini azaltmamakta maalesef arttırmaktadır.
GENEL BAŞKAN’A ELEŞTİRİ
Genel başkanın hiç bir kurumsal karar mekanizmasından geçirilmeden kendi inisiyatifiyle katıldığı bir organizasyonda attığı kurumun ilkeleriyle çelişen adımın sorumluluğunu üstüne almaması ve sorumluluğu organizatörlere atması en hafif tabirle temsiliyetten kaynaklanan sorumluluğun hafife alınmasıdır.
Sayın genel başkanın attığı bu adımdan ve yaptığı açıklamadan rahatsızlık duyduğumuzu ifade ediyor, “Kim Olursa Olsun Zalime Karşı Mazlumdan Yana” taahhüdümüzle bağdaşmayan bu tutumdan MAZLUMDER İstanbul Şubesi olarak beri olduğumuzu kamuoyuna ilan ediyoruz.
Hani bu Mazlumder’in ilk potu olsa yanlışlıkla kırdı diyeceğiz ama artık kıracak birşey kalmadı. Mazlum gibi girdikleri insan hakları alanını, züccaciye dükkanına girmiş fil gibi darmaduman ettiler. Boşuna ıkınıp sıkınmasınlar. Çinlilerin bedduası olan bir söz vardır, ‘Tuhaf zamanlarda yaşayasın’ diye tercüme edilebilir. Öyle zamanlarda yaşıyoruz gerçekten. Herkes bir taraflara savruluyor, inanılmaz ittifaklar yapılırken, tuhaf çözülmeler yaşanıyor.
Bizde ‘sevdiklerinizle haşrolasınız, Allah akıl fikir versin’ diyelim geçelim…