Herkesle denediniz. Bir de Rusya’yı deneyin…

Moskova kruvazörünün bölgeye intikali sonrası, Türkiye’nin Suriye’deki hava operasyonları daha riskli hale gelecektir. Geçtiğimiz hafta ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile IŞİD’e karşı Suriye topraklarında operasyon düzenleyen Türk uçaklarının, dünkü olaydan sonra benzer görevlere katılıp katılmayacağı görülecek. Kaldı ki, Rusların bir NATO üyesinin uçağını doğrudan hedef alması, kendileri açısından büyük risk taşıyacaktır ancak gene de ihtimal dışı değil. Rusya Savunma Bakanlığı Operasyon Dairesi Komutanı General Sergey Rudskoy’un Moskova Kruvazörü’nün bölgeye intikali ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Moskova’nın ‘ “Fragat” füzeleriyle hava kuvvetlerimize tehdit oluşturan tüm hedefi sorgusuz sualsiz vuracağını’ belirtmesi pek hayra alamet değil. Nitekim bundan sonra Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları daha kısıtlı hale gelebilir.Türkiye açısından bir diğer baskı noktası, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt siyasi grupları üzerinden gelebilir. İngiliz Financial Times gazetesi Rusya’nın bölgedeki Kürt gruplara (PYD ve ona bağlı YPG) desteğini artırmasının kuvvetli bir olasılık olduğunu dile getirdi. Ekim ayında yaptığı açıklamada Başbakan  Davutoğlu, ‘Biz ABD’ye de Rusya’ya da söyledik. ‘Fırat’ın Kuzeyi’ne PYD de geçmeyecek’ dedik ve PYD’yi iki kez vurduk’ demişti. Bundan sonra PYD, Moskova’nın şemsiyesi altına girerse, PYD’yi ‘vurmak’ eskisine nazaran daha zor hale gelebilir.

Bunun   dışında Putin’in meseleyi şahsileştirmesi de söz konusu. Bu durumda devletin zirvesindeki isimlerin şahsi olarak hedef alınabileceği düşünülebilir.

İNGİLİZ GAZETESİNİN YAZDIKLARININ MÜREKKEBİ KURUMADAN KÜRT (?) SİYASETÇİLER RUSLARIN SOFRASINDAN KEMİK KAPMA YARIŞINA GİRDİLER. YALNIZ BİZDEN UYARMASI. AYI İLE YATAĞA GİRMENİN SONUÇLARI BİRAZ CAN YAKICI OLABİLİR.

DERLER YA ALIŞMIŞ KUDURMUŞTAN BETERDİR DİYE. BİR GİTTİ ARTIK ARAYI AÇMIYOR.  7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÖNCESİ GİTTİĞİ WASHINGTON DÖNÜŞÜNDE HDP OLARAK MECLİSE GİRDİLER. ARTIK DEMİRTAŞ’A O GEZİSİ SIRASINDA NE DEDİLERSE AMERİKAN SENATOSUNDA 7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ SONRASINDA BARIŞ SÜRECİNİ BİTİRDİ VE PKK’NIN BİTME SÜRECİNE GİRMESİNE YOLAÇTI. YİNE WASHINGTON YOLCUSU. BU SEFER NE SÜPRİZLERLE GELECEK MERAKLA BEKLİYORUZ. SON ZİYARETİ SONRASINDA PKK’NIN HEMEN HEMEN YOKOLMASINA NEDEN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK BELKİ BU ZİYARETİNİN DÖNÜŞÜNDE HDP’Yİ İKİYE AYIRIR… HADİ HAYIRLI DİYORUZ… AMAN SAZINI BURADA UNUTMA. BELKİ CHRISTIANE AMANPOUR ABLAN SENİ CNN’DE KONUK EDER.