Afrika savaşları 3; Sömürgeciler eski (!) sömürgelerine koşarken…

24 KASIM SALI GÜNÜ FRANSA’NIN AFRİKA’DA KONTROL ETTİĞİ EN ÖNMELİ ÜLKELERDEN BİRİNDE PATLAMA OLDU. FRANSA İLE ABD ARASINDA ÇEKİŞMEDE YENİ CEPHE AÇILDI DİYEBİLİRİZ. FRANSA’NIN PARİS PATLAMALARI SONRASI AB’Yİ YARDIMA ÇAĞIRDIĞINI ÖNCEKİ ANALİZLERİMİZDE BELİRTMİŞTİK. AVRUPA BİRLİĞİNİN ASKERİ MANADA ŞAKA KONUSU YAPILMASINDAN SONRA AB ÜLKELERİ ASKERİ POZİSYON ALMAYI TARTIŞMAYA BAŞLARKEN, ALMANYA FRANSA’YA AFRİKA VE ORTADOĞU’DA DESTEK OLACAĞINI BİLDİRDİ.

BURADA BİR PARANTEZ AÇARAK UZAKDOĞU’YA GİDELİM. ALMANYA GİBİ II. DÜNYA SAVAŞININ KAYBEDENİ JAPONYA’NIN DA KENDİ BÖLGESİNDE BENZER BİR ADIMI ATTIĞI GÖRÜLÜYOR.

BUNUN EN ÖNEMLİ ANLAMI ŞU OLSA GEREK. II. DÜNYA SAVAŞININ GALİPLERİNİN ARTIK BİR GÜÇLERİ KALMADI BU ÜLKELER ÜSTÜNDE. TABİ DİĞER MANASI İSE III. DÜNYA SAVAŞININ BAŞLAMAK ÜZERE OLDUĞU VE HERKESİN ARZU ETTİĞİ BÖLGEDE SİPERİNİ KAZMAYA BAŞLADIĞI.
YİNE KONUYLA İLGİLİ BİR BAŞKA İLGİNÇ OLAY BUGÜN MEYDANA GELDİ. KREMLİN SÖZCÜSÜ DMİTRİY PESKOV DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞI İLE İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMALAR SIRASINDA AŞAĞIDAKİ SÖZLERİ SARFETTİ.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

SÖZCÜNÜN BU CÜMLESİ ASLINDA RUSYA’NIN GEREKTİĞİNDE NASIL SIKIŞTIRILABİLECEĞİNİN DE ÇOK AÇIK BİR İTİRAFI.