Camdan evi olan diye başlar Rus atasözü…

‘CAMDAN EVİ OLAN BAŞKASININ EVİNE TAŞ ATMASIN’ DER RUS ATASÖZÜ. BU SÖZÜ LİTERATÜRÜMÜZE RUS DEVLET ADAMI (RUSYA’NIN TÜRKİYE’DE BÜYÜKELÇİSİ İDİ BİR DÖNEM) ALBERT ÇERNİŞEV SOKMUŞTU UZUN ZAMAN ÖNCE VE TÜRKİYE’NİN ÇEÇENİSTAN SAVAŞINA MÜDAHİL OLMASI HASEBİYLE BİZE GÜNEYDOĞU SORUNUMUZU VE PKK MESELESİNİ HATIRLATMIŞTI YARI DİPLOMATİK BİR DİLLE. BİZDE BU ÖZLÜ SÖZÜ, ÇAPINA BAKMADAN  DEĞİŞİK İMPARATORLUK HEVESLERİNE VE BÖLGEMİZDE TETİKÇİLİĞE SOYUNAN iRAN’A, GECE YARISI GAZETELERE DÜŞEN BİR HABER ÜZERİNDEN HATIRLATMIŞ OLALIM.

İran’daki bir kanalda yayınlanan ‘Fitile’ adlı çocuk programının geçen cuma günkü bölümünde, otelin pis kokmasından şikayetçi olan ve Azeri Türkçesiyle konuşan bir baba-oğula, resepsiyon görevlisinin kendilerinin ağzının koktuğu yönünde yanıt vermesi ve baba-oğulun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlediğine yönelik ima, ülkedeki Azerilerin tepkisini çekti.

Televizyon kanalı, başta Tebriz olmak üzere Azeri nüfusun yoğunlukta yaşadığı bazı kentlerde protesto edildi. Gösterilerde, ‘Azerbaycan yıkılmaz. Türkün beli bükülmez’ sloganları yankılandı.

Polis mensuplarının, ayrımcılık karşıtı sokaklara dökülen vatandaşlara sert müdahalelerde bulunduğu görülürken, yaralıların olduğu bilgisi öğrenildi. Öte yandan gösterilere çok sayıda politikacı ve bürokrat da destek gösterdi.

Tepkilerin artması üzerine İran Radyo Televizyon Genel Müdürü Muhammed Serefraz, yaptığı yazılı açıklamada, İran Azerilerinden özür diledi. Serefraz, söz konusu programın yöneticilerinden bazılarının görevden alındığını bildirdi.
Programın oyuncuları Muhammed Muslimi, Ali Furuten ve Hamid Güli de, yaptıkları açıklamada, Azerileri küçük düşürmek gibi bir kasıtlarının bulunmadığını ve kendilerinin de Azeri olduğunu ifade ederek, İran Azerilerinden özür dilediklerini belirtti.
9 Kasım 2015