Biz Türk usulü başkanlığı tartışırken…

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov, Mehriban Aliyeva’nın Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı görevine getirilmesinin FETÖ ile ilgili olduğunu öne sürdü.

“Aliyeva Azerbaycan’ın siyasi ve toplumsal hayatında büyük rol oynadı. Yeni göreve getirilmesi Azerbaycan’da siyasi istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlayacak. Türkiye’de darbe girişimi çabalarının sonuçları bağlamında Azerbaycan’da da Anayasa değişikliği yapıldı. Bu karar da (Aliyeva’nın yeni göreve getirilmesi) bu Anayasa değişikliğiyle ilgili.”

Türkiye’deki süreçle Azerbaycan arasında ilişki olduğunu savunan Markov, “Türkiye’de darbe girişimini Fetüllah Gülen ağı ve onun ABD yanlısı güçleri yaptı. Bu ağ Azerbaycan’da da faal çalışıyordu. Onların gücünü hiç bir şekilde gözardı etmemek lazım. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı makamının oluşturulması ve Cumhurbaşkanı’nın (İlham Aliyev) yakını olan bir kişinin bu göreve getirilmesi, bazılarının mevcüt cumhurbaşkanına yönelik yasadışı eylem isteklerini önlemek amacını taşıyor” dedi.

Kaynak: Rus uzman: Aliyeva’nın yeni görevi, FETÖ ile ilgili

 

Rus uzman ise FETÖ darbesi imasında bulunmuş. Darbe olursa Mehriban Aliyeva’nın başkan yardımcılığı sanki darbeyi engelleyecek. Bizim değişik hallerimiz Rus uzmana da bulaşmış sanki.

Yoksa karnından başka bir şey mi demek istiyor…

Her neyse:

Biz Türk usulü başkanlığı tartışa duralım, kardeş ülke Azerbaycan Başkan yardımcılığı işini kökünden çözdü.

Hem de tam Türk usulü…

Pratik, masrafsız, gürültüsüz…