Trump sonrası İsrail savunma bakanı ne demişti?

İki hafta önce:

7

Ve bugün:

screenshot_9

İsrail, son yılların en büyük orman yangınlarıyla boğuşuyor. Farklı noktalarda başlayan yangınların önü kesilemezken, ülkenin en büyük üçüncü kenti Hayfa’da 80 bin kişi alevler yüzünden evlerini terk etmek durumunda kaldı. Yetkililer, iki aydır süren kuraklığın ardından gelen yangınların tamamen söndürülmesinin birkaç gün alabileceğini söylüyor. İsrail güvenlik güçleri, kundaklama şüphesiyle 12 kişiyi gözaltına aldı. Başbakan Binyamin Netanyahu, “Kundaklama nedeniyle çıkan her yangın terör eylemidir” dedi. Sağcı Şas Partisi’nden eğitim Bakanı Naftali Bennett çıkan yangınlardan Filistinli Arapları sorumlu tuttu. Bir itfaiye sözcüsü de, yangına Filistinlilerin yakındaki bir kasabadan attıkları molotof kokteylinin neden olduğunu iddia etmişti

Ancak, Filistin Sivil Savunma İdaresi de İsrail’e yangınların söndürülmesi için yardım etti. Haaretz gazetesinin haberine göre Türkiye, Filistin,  Rusya,  Yunanistan, İtalya, Hırvatistan ve Kıbrıs, yangınların söndürülmesi için İsrail’e 10 uçak gönderdi. Yangınlar sonucu şu ana dek ölen ya da yaralanan olmasa da, Duman zehirlenmesi nedeniyle tedavi altına alınanlar oldu.İsrail’de en son 2010 yılında yaşanan büyük yangında 42 kişi hayatını kaybetmişti.


Firavun ve sinek hikayesini hatırlattı bu durum bize. Kendini yenilmez görenlerin nasıl basit bir olayla nakavt edilebileceğini göstermesi bakımından önemli.

İsrail’in çenesini kapatıp haddini bilmesinin zamanı gelmişti de geçiyordu bile…