Sisi için sonun başlangıcı…

3f9a6b5171ea5fd574ca1e427c1a6d66_feto-natojpg

Mısır’da darbe yaparak yönetimi ele geçiren Sisi, IMF’nin 3 yılda 12 milyar dolarlık kredi karşılığında şart koştuğu kur rejimine geçmeyi kabul etti.

BENZİNE YÜZDE 47 ZAM

Yapılan anlaşmadan sonra; hükümet sübvansiyonlar kaldırdı, petrol ürünlerine yüzde 30 ila 50 oranında zam yaptı. Yapılan zamlar, benzin fiyatlarına yüzde 47’lik zam şeklinde yansıdı.

TOPLU TAŞIMAYA ZAM 

Yapılan zamlar; toplu taşıma araçlarının ücretlerine ve gıda maddelerine de yansıdı. Mısırlılar, yaşananlardan dolayı isyan noktasına geldi. Mısır’da devalüasyon zamları getirdi

PROTESTO ÇAĞRISI

Öte yandan, ülkede Sisi’ye muhalifte bulunan sivil toplum kuruluşları halkı meydanlara çağırdı. Mısır Merkez Bankası’nın faizleri artırması, para birimini de ABD doları karşısında değersizleştirdi. Ülkede, 1 ABD doları 13 Mısır Pound’una denk geliyor. Mısır’da devalüasyon zamları getirdi

Kahire yönetimi daha önce de elektrikteki devlet desteğini kaldırmış ve şekerin fiyatını yüzde 40 arttırmıştı. Mısır, şeker ihtiyacının üçte birini ithal ediyor ve ancak döviz rezervleri yetmediği için ülke dışından şeker alınamıyordu.

http://www.haber10.com


3 Kasım tarihli analizimizden:

İşte darbecilerin ülkelerini içine soktukları durumlar hep böyledir. Daha önce de defalarca belirtmiştik. Mısır Sisi darbesi ile tıpkı Refahyol koalisyonunu deviren 28 Şubatçı darbecilerin yaptığını yapmıştır. Şimdi onları tıpkı Türkiye’nin başına geldiği gibi 2001 ekonomik krizi benzeri bir kriz beklemektedir.

Filmin sonrası malum zaten. Güle güle Sisi, hoşgeldin Ak Parti.

Pardon ihvan demek istemiştik…

screenshot_28