Shemitah yılının finansal tetikleyicileri/savaşları başladı…

Avrupa Birliği, dünyanın en değerli şirketi Apple’a İrlanda’daki faaliyetlerinden dolayı13 milyar avro geriye dönük vergi borcu çıkardı.
AB Komisyonu, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 3 yıl süren soruşturmasını tamamladı. AB Komisyonu, Apple’dan geriye dönük 13 milyar avroluk vergiyi faiziyle birlikte İrlanda’ya geri ödemesini talep etti. Konuyla ilgili Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, ‘AB Komisyonu bugün Apple’ın İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının yasa dışı olduğu kararını verdi. Apple’a İrlanda’da yirmi yıldan fazladır uygulanan vergi avantajı şirketin yükünü hafifletti ama bu düşük vergilerden faydalanma yasa dışı bulundu. Apple,13 milyar avroyu faiziyle birlikte geri ödemeli.’ dedi.
Vestager, AB üyesi ülkelerin vergilerle şirketlere menfaat sağlayamayacağına dikkati çekerek, ‘AB kamu destekleme kuralları AB piyasalarındaki her şirkete uygulanır. Kamu destek kuralları vergilendirmede de şirketlerin eşit rekabetini sağlar.’ diye konuştu.
Bu şirketler ABD’deki Apple’a bağlı
Apple’ın, İrlanda’da Apple Sales International ve Apple Operations Europe şirketlerini kurduğunu anlatan Vestager, şunları söyledi:’Bu şirketler, ABD’deki Apple’a bağlı. Alınamayan vergilerin hemen hepsi Apple Sales International hakkında. Bu şirket, Apple’ın ürünlerini Amerika dışında satma ve üretme hakkına sahip. Bu hak karşılığında da gelir elde ediyor. Bu şirket, uygulamada Apple ürünlerini üreticiden alıyor, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan’da satıyor. Bir Iphone’u Berlin’de, Roma’da ya da başka yerde alırsanız cihazı Apple Sales International’dan temin etmiş bulunuyorsunuz. Satışlardaki tüm karlar ise İrlanda’da kaydediliyor.
İrlanda’da Apple’ın bir şirket merkezi görünüyor ama bu kağıt üzerinde, hiçbir çalışanı, gerçek aktivitesi yok. Apple İrlanda şubesi normal vergi ödüyor. Şirket merkezi ise hiçbir yerde vergilendirilmedi. Karların sadece küçük bir kısmı Apple İrlanda şubesine bırakıldı, karın çoğu ise şirket merkezine aktarıldı. Böylelikle Apple Sales International karlarından çok daha düşük vergi ödemiştir.’
Vestager, Apple Sales International’ın 2011 yılında 16 milyar avro kar elde ettiğini hatırlatarak, ‘Bu karın 50 milyon avrodan daha azı İrlanda şubesine verildi. Gerisi şirket merkezine aktarıldı dolayısıyla vergilendirilmedi. Apple, bu perspektifte her milyon avro karda 500 avro vergi ödedi. Bu vergi oranı 2014’de yüzde 0,005’e kadar düştü. Bu dönemde, Apple milyon avroluk karda ise 50 avro vergi verdi.’ ifadelerini kullandı.
Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirket merkezinin Avrupa’dan, Afrika’dan, Ortadoğu’dan ve Hindistan’dan elde edilen tüm karları topladığını hatırlatan Vestager, ‘Benzeri bir işlemi Apple Operations Europe da bilgisayarlarda yaptı. Karlar, yapay olarak şirket merkezine iletildi ve vergilendirilmemiştir.’ değerlendirmesinde bulundu.
Volkswagen emisyon skandalını hatırlatalım:

13 milyar Avro kaç milyar Dolar eder? Oturup hesaplamadık ama haberlerden takriben 15 milyar Dolar edeceğini düşünüyoruz.
Küsüratlara takılmayın…
Shemitah döngüsüne doğru tam sürat gidiyoruz… Deutsche Bank’ın batık durumda olduğunu zaten daha önce hatırlatmıştık.
Apple haberini aynı zamanda Atlantikçilerin geri dönüşü olarak okuyalım.
İşte bu konuya defalarca dikkat çektiğimiz eski analizlerimiz: