Rezaletin yeni adı: Pokeman Go…

Dünya şimdi de yeni bir sömürü ve zihinsel iğfal oyunu Pokeman GO salgını ile karşı karşıya. CIA’in çocukları izlemek ve yönlendirmek için kullandığı ortaya çıkan oyun sayesinde, çocuklar gerçek hayat, kendi inanç ve kültüründen koparılıyor. Siyah derili insanları suçlu gösteren oyun sinsice hazırlanmış tuzaklarla dolu. Oyunu yakından tanıyan uzmanlar aileleri uyarıyor: Pokemon Go evlatlarınızı sizden çalar.
AİLELER DİKKAT: AMAÇ ÇOCUĞUNUZ ÇALMAK
Dün medyasının Pokeman GO rezaletini tanıtmayı görev edinmiş durumda.  CIA gibi ahlakî hiçbir değeri olmayan örgütler, bu oyun sayesinde ceplere sızıp çocuk ve gençleri kontrolü altına alıyor. Hipnoz ve iğfal edici yönü nedeniyle uzak durulması istenen oyunun gençleri esir etmesi ve ahlaki değerlerden uzaklaştırmasından endişe ediliyor. Hem de hiç masraf yapmak bir yana milyarlarca dolar kazanarak batılı satanist güçler, bu oyun sayesinde hem kullanıcıların tüm bilgilerine ulaşıyor, hem de oyunu yükleyenleri istediği anda istediği yere yönlendirebiliyor.
OYUN DEĞİL TUZAK BOMBASI
Oyunun tehlikelerine dikkat çelen analizlerde birçok ülkedeki problemler ve tehlikeli kullanımlara misaller verilerek tehlikenin korkunç boyutlarına dikkat çekildi. Bir internet bloğu sözcüsü “Bu oyun çocuklar arasında oldukça popüler ve bu nedenle onlara zarar vermek isteyen biri tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu tip oyunları yaparken oyun şirketlerinin genç oyuncuları göz önüne almaları ve yaptıkları uygulamanın onları tehdit altında bırakmayacağından emin olmaları gerekir” şeklinde bir tespitte bulundu.
HİÇ BİR ŞEY TESADÜF DEĞİL
Oyun sadece CIA gibi uluslararası istihbarat örgütlerine hizmet etmiyor. Bir çizgi filmden uyarlanan ‘Pokemon GO’ adlı artırılmış sanal gerçeklik oyununu, forumlar ya da resmi satış mağazası dışındaki kaynaklardan yükleyen kullanıcıların, ‘droidjack’ olarak adlandırılan bir ‘arka kapı’ yazılımıyla telefonlarındaki bilgileri çalınmaya da açık hale geliyor. Kısa sürede sosyal medya kanalları ve televizyonları da etkisi altına alan oyunun bu kadar hızlı popüler hale gelmesi, Kit Daniels’in raporlarına göre tesadüf değil. Oyun, oyuncusunun kamera ve jiroskopuna ulaşarak “gerçek dünyada evinde veya ofisinde Pokemon yakalaması” şeklinde oynanıyor.
CIA UYGULAMAYA BİR TUŞ KADAR YAKIN
“Artırılmış gerçeklik” uygulamalarının son örneği olan ve CIA’ın son numarası Pokemon GO, oyuncularının telefonlarının kamera ve gerçek lokasyonlarına bir “ekle” tuşu kadar yakın. Geliştirici şirket Niantic ve kurucusu John Hanke daha önce CIA için In-q-Tel şirketinde Google Earth’ü geliştirmek için sermaye fonu kullanmış. In-Q-Tel Koyhole, 3D görüntülerle coğrafi verilerin analizlerini uydu yardımıyla alıp, binaların gerçek görüntülerini çıkarmış. Şirket “ABD İstihbarat Topluluğu görevlerini desteklemek için yenilikçi teknoloji çözümleri geliştiren bağımsız stratejik yatırım firması” olarak tanımlanıyordu.
KULLANICILAR ‘MASRAFSIZ AJAN’ OLUYOR
Pokeman GO, milyonlarca cep telefonu kullanıcısını “derinlemesine inceleyerek emperyal robot”a çevirecek şekilde tasarlanmış. Oyunu indirenler farkında olmadan casusa dönüşerek bölgelerindeki bilinmeyen ev, iş yeri veya geçitlerin bilgilerini merkeze gönderiyor. Bununla birlikte Gmail ile kayıt olanların bütün maillerini okunabiliyor. Zaten kullanıcılar Nintendo hesabına sahip değilse otomatikman Gmail ile kaydoluyor. Siber güvenlik uzmanı Adam Reeve’e göre, oyunu Gmail hesapları ile oynayan kullanıcılar farkında olmadan uygulamanın Google hesaplarına da tam erişim sağlamasına da izin veriyor.
‘PROVAKATİF EYLEMLER’ İÇİN TASARLANDI
Oyunla ilgili uzmanlar değerlendirme yaparken, atlanan bir detay daha var. Bu oyunun, oynayanları istediği yerlerde toplama gücü bulunuyor.  Oyun mesela “Gezi Parkı’nda çok sayıda Pokemon olduğu iddiası ile binlerce kişiyi o bölgeye, gösterilerin olduğu zamanda çekebilir. Aynı şekilde tam tersine, bomba patlatılacak bir bölgeye çoğunluğunu çocuk ve gençlerin oluşturacağı yüzlerce kişiyi de çekebilir. Nihayetinde programı kontrol eden firma, takipçi kitlenin hareketlerini de yönlendirebilecek ve takip edebilecek.
GÜVENLİK AÇIĞINA GÜLDÜREN AÇIKLAMA
Niantic söz konusu güvenlik açığı ile ilgili yaptığı açıklamada, sorunu kodlama hatası olarak nitelendirdi. Bilinçli açığın başta CIA olmak üzere kötü niyetli yapıların içeri sızması için bilinçli bırakılmış bir eylem olduğu dile getiriliyor.
CIA UYGULAMAYA BİR TUŞ KADAR YAKIN
“Artırılmış gerçeklik” uygulamalarının son örneği olan Pokemon GO, oyuncularının akıllı telefonlarının kamera ve gerçek lokasyonlarına bir “ekle” tuşu kadar uzakta. CIA ise uygulamaya bir tuş kadar uzak.
Pokemon GO’nun geliştirici şirketi olan Niantic ve kurucusu John Hanke daha önce CIA için In-q-Tel şirketinde Google Earth’ü geliştirmek için sermaye fonu kullandı.
In-Q-Tel bir zamanlar “ABD İstihbarat Topluluğu görevlerini desteklemek için yenilikçi teknoloji çözümleri geliştiren bağımsız stratejik yatırım firması” olarak tanımlanıyordu.
CIA’in Pokemon GO yazılımına yönelik ilgisinin olmasını görmek oldukça kolay. Oyun; oyuncusunun kamera ve jiroskopuna ulaşarak gerçek dünyada evinde veya ofisinde Pokemon yakalaması şeklinde oynanıyor.
KULLANICILARI BEDAVA ‘ROBOT’A ÇEVİRİYOR
Yazılım teorik olarak milyonlarca akıllı telefon kullanıcısını “derinlemesine inceleyerek emperyal robot”a çeviriyor. Oyunun kullanıldığı akıllı telefon artık oynandığı bölgede bilinmeyen ev, iş yeri veya bilinmez geçitleri bilinen hale getiren bir casusa dönüşüyor. Gerçek zamanlı ve gerçek görüntülü aktardığı bilgilerle.
Örneğin 2008 yılında yayınlanan Batman Kara Şövalye filminde Bruce Wayne sattığı kendi şirketine yerleştirdiği bir radar sayesinde şirkette bir arka kapı oluşturur.
Aslında bu sahne “artırılmış gerçeklik” yazılımının arkasındaki niyeti ortaya koymaya yetiyor.
2000’li yıllarında başında In-Q-Tel Koyhole Şirketine yatırım yapıyor. Keyhole 3D görüntülerle coğrafi verilerin analizlerini uydu yardımıyla alan ve binaların gerçek görüntülerini çıkaran bir yazılım geliştiriyordu.
ŞİRKETİN ADI RASTLANTI DEĞİL ‘ANAHTAR DELİĞİ’
Şirketin adı rastlantı eseri seçilmiş değildi, “Keyhole=Anahtar Deliği”. Amerikan Ulusal Keşif Ofisi tarafından fırlatılan casus uyduların öncülüğünü yaptılar. 2004 yılında ise Google Keyhole’u satın aldı ve Google Earth teknolojisini yapılan çalışmalara uyarladı.
CIA ise In-Q-Tel’i 1999 yılında; “Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenlik çıkarlarına hizmet etmek için üstün bilgi teknolojilerini geliştirmek olan şirketlere yatırım yapmak” amacıyla kurdu.
In-Q-Tel’in ve ABD istihbarat topluluğu danışmanlarından Jim Rickards konuyla ilgili; “Silikon Vadisi ile yarışmak için Silikon Vadisi’nin bir parçası olmanız gerekir” diyor ve ekliyor “bunu yapmanın en kolay yolu ise bir çek defterine sahip olmak, çünkü paranız olduğunda herkes size geliyor”  cümleleriyle; CIA’nın silikon vadisine büyük ilgi göstermemesinin imkânsız olduğunu kaydediyor.
POKEMAN GO TÜM MAİLLERİNİZİ OKUYABİLİYOR
İddiaya göre, Gmail ile kaydolunan Pokemon GO kullanıcıların tüm maillerini okuyor!
Pokemon GO’yu akıllı telefonlarına indirenler Nintendo hesabı yoksa mobil oyunu mecburen Gmail hesapları üzerinden oynayabiliyor. Ancak bu durum milyonlarca iPhone kullanıcısı için bir güvenlik sorunu haline gelebilir.
Oyun ile ilgili ortaya atılan bu iddiaya göre, kullanıcıların kişisel bilgileri tehlikede.  Siber güvenlik uzamanı Adam Reeve’e göre, bu oyunu Gmail hesapları ile oynayan kullanıcılar farkında olmadan uygulamanın Google hesaplarına da tam erişim sağlamasına da izin veriyor.
Bu da Pokemon GO’nun yapımcısı Niatic Labs’ın, tüm maillerinizi okuması bir yana mail dahi gönderebilecek kadar yetkilendirildiği anlamına geliyor.
Bir hafta içinde milyonlarca kullanıcıya ulaşan oyundaki bu durum şimdiden sosyal medyanın gündemine oturmuş durumda.
‘SORUNUN NEDENİ KODLAMA HATASI’
Söz konusu durum ile ilgili Niantic’ten yapılan açıklamada sorunun bir kodlama hatası olduğunu açıkladı. Bu açıklama ile soru doğrulamış olan şirket, kullanıcılarına bu durum kötüye kullanılmayacağının da garantisini verdi.
Ancak bu adımı yeterli görmeyen Google’ın da önümüzdeki günleri bu yetkilendirmeyi daha basit bir hale getirerek kullanıcıların endişelerini ortadan kaldırması bekleniyor.
‘DOİDJACK'( ARKA KAPI)’DAN BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR
Bir çizgi filmden uyarlanan ‘Pokemon GO’ adlı artırılmış sanal gerçeklik oyununu, forumlar ya da resmi satış mağazası dışındaki kaynaklardan yükleyen kullanıcıların, ‘droidjack’ olarak adlandırılan bir ‘arka kapı’ yazılımıyla telefonlarındaki bilgilerin çalınabileceği bildirildi.
Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran,  dünyayı saran ‘Pokemon GO’ çılgınlığının siber suçlular için de önemli bir fırsat haline geldiğine dikkati çekti.
Geçen hafta kullanıma sunulan artırılmış gerçeklik (augmented reality) oyununun, kullanıcıları fiziksel lokasyonlara yönlendirerek çeşitli pokemonları yakalamalarını sağladığını belirten Başaran, ‘Bu oyuna telefonlarınızın tamamen ele geçirilmesine neden olabilirler.  Forumlar gibi çeşitli kaynaklardan indirilen Pokemon GO oyunlarında ‘droidjack’ olarak adlandırılan bir arka kapı yazılımı var. Oyunun haritalardan kameraya kadar çok sayıda telefon kaynağına ihtiyaç duyması nedeniyle sistem genelinde geçerli izinler talep ediyor. Aynı izinlerin arka kapı yerleştirilmiş sürümde de istenmesi saldırganların sahte uygulamanın yüklendiği telefondaki bütün verilere ulaşmalarına imkan sağlıyor. Pokemon GO oyununu Google’un kendi mağazasından yüklediyseniz büyük ihtimalle güvendesiniz ancak forumlardan veya başka kaynaklardan yüklediğiniz bir uygulamaysa büyük ihtimalle telefonunuzdaki bütün bilgiler çalındı. Bu durumda suçluların kamera ve mikrofon aracılığıyla sizi izleme ihtimalleri de oldukça yüksek’ diyerek tehlikenin boyutlarını ortaya koydu.
ÇOCUKLAR SAPIK VE SAPKINLARIN TEHDİDİ ALTINDA
Oyunun tehlikelerine dikkat çelen analizlerde birçok ülkedeki problemler ve tehlikeli kullanımlara misaller verilerek konunun korkunç boyutlarına dikkat çekildi. Bir internet bloğu sözcüsü de “Bu oyun çocuklar arasında oldukça popüler ve bu nedenle onlara zarar vermek isteyen biri tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu tip oyunları yaratırken oyun şirketlerinin genç oyuncuları göz önüne almaları ve yaptıkları uygulamanın onları tehdit altında bırakmayacağından emin olmaları gerekir” diye bir açıklama yaptı.
SİYAH ERKEKLER İÇİN ÖLDÜRÜLME RİSKİ TAŞIYOR
Omari Akil isimli bir blogger ise, Kotaku isimli internet sitesinde yayınladığı “Pokemon Go, eğer siyah bir erkekseniz sizin için bir ölüm fermanı olabilir” isimli yazısında, ABD’de siyahi vatandaş olmanın zorluğuna değindi. ABD’de polis tarafından öldürülen Alton Sterling ve Philando Castile isimli iki siyahi vatandaşa dikkati çeken Akil şöyle dedi: “Dışarıda Pokemon ararken şüpheli görünmemeye çalışıyorum, çünkü bir yerde gereğinden fazla durmak siyah bir erkek için tutuklanma, hatta öldürülme riski taşıyor.”
TÜRKİYE’DE DE KURBAN VAR
Pokemon Go’nun Türkiye’deki kurbanları da ortaya çıkmaya başladı. Onlardan bir tanesi “Zasch” isimli bir Ekşi Sözlük yazarı. Nişantaşı Çocuk Büro Amirliği önünde Pokemon yakalamaya çalışırken, nöbetçi polisin fotoğrafını çektiği gerekçesiyle gözaltına alınan sözlük yazarı olayı şöyle anlattı: “Güler misin ağlar mısınlı bölüm burada başlıyor. 15 dakika, bir art niyetimin olmadığını, aslında fotoğraf çekmediğimi, karakolun üstünde uçan yarasa tipi bir pokemonu avlamaya çalıştığımı anlattım üç polise. Israrla çektiğin fotoğraflar nerede diyorlar, yahu fotoğraf yok, pokemon var diyeceğim, diyemiyorum… diyemedikçe daha da üstüme geliyorlar” ifadeleriyle başından geçeni anlattı ve uzun uğraşların ardından polisleri ikna etmeyi başarıp nezaretten kurtuldu.
ASIL BÜYÜK TEHLİKE ‘PROVAKATİF EYLEMLER’
Burada bir konu atlanmış. Bu oyunun, oynayanları istediği yerlerde toplama gücü bulunuyor.  Şöyle bir beyin fırtınası yapalım. Yarın oyun, gezi parkında çok sayıda pokemon olduğu iddiası ile binlerce kişiyi o bölgeye mesela gösterilerin olduğu zamanda çekerse ya da tam tersi bomba patlatılacak bir bölgeye çoğunluğunu çocuk ve gençlerin oluşturacağı yüzlerce kişi çekilerek bombalara kurban / provokasyonlara alet haline getirilirse ne olur.
Sonuçta programı kontrol eden, takipçi kitlenin hareketlerini de yönlendirebilecek ve takip edebilecektir.