Pakistan’ı karıştırma çabalarına devam…

BBC Türkçe’nin haberine göre şarkıcıya Karaçi’nin kalabalık bir bölgesinde arabasının içindeyken, silahlı iki saldırgan yakın mesafeden ateş açtı. Vücuduna 5 kurşun isabet eden Amjad Sabri, hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti. Sabri’nin neden hedef alındığı bilinmiyor. Sabri, Hindistan ve Pakistan’daki sufilerin müziği olan Kavvali tarzında şarkılarıyla ün yapmıştı.Sabri’nin müziğinde yansıttığı Sufizm inancı,Radikal Sünni gruplarca kâfirlik olarak kabul ediliyor.Pakistan’da sufizmi takip eden milyonlarca kişi olduğu tahmin ediliyor.Pakistan’da son yıllarda bazı sufi tekkelerine intihar saldırıları düzenlenmişti. Ancak BBC’nin Pakistan’daki muhabiri İlyas Khan, son yıllarda Sufileri hedef alan bir saldırı yaşanmadığına dikkat çekiyor.AFP’ye konuşan okmiser Mukaddes Haider saldırının ‘Hedef seçerek öldürme ve terör’ kapsamında incelendiğini belirtti.Sabri hakkında geçen yıl, bir şarkısında Muhammed peygamber ve ailesinden bahsettiği için, ‘dine haraket’ davası açılmıştı.Başta Pakistan Başbakanı Navaz Şerif olmak üzere önde gelen siyasiler saldırıyı kınayan mesajlar yayınladı.
Kuyrukları bir yerlerde fena sıkışanlar Pakistan’a içini karıştırırız mesajı vermeye çalışıyorlar galiba. O mesajın pek etkisi olmaz artık. Çünkü zaten yıllardır elinizden gelen her enstrümanla Pakistan’da iç savaş çıkarmaya çalıştığınızı Pakistan’ın bebeleri bile öğrendi.

İstediğiniz yapın. Coğrafya ayakta ve size direniyor. Yakında kendi halklarınız da size direnmeye başladı, sorguluyor ve hoşnutsuzluğunu ortaya koyuyor.
Çökmez zannedilen ‘büyük’ ülkelerin bir dokunuşla nasıl domino taşları gibi birbirlerinin üzerine devrildiğini yakında hep birlikte seyredeceğiz…