Bu sene ‘soykırım’ demedi değil, yemedi…

Papa, yarın başlayacak üç günlük Erivan ziyareti öncesi dün Ermeni halkına hitaben videolu bir mesaj yayınladı.Geçen yıl ‘soykırım’ sözcüğünü kullanan Papa’nın videolu mesajında bu sefer ‘soykırım’ sözcüğünü kullanmaması dikkat çekti.Papa Franciscus 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle geçen yıl Nisan ayında Vatikan’da düzenlen ayinde ‘soykırım’ sözcüğünü kullanmıştı. Bunun üzerine Türkiye ile Vatikan arasında diplomatik kriz yaşanmıştı.Gelişmeler üzerine Türkiye, Vatikan Büyükelçisi’ni geri çekmişti. Büyükelçilik krizi ancak 10 ay sonra çözülmüştü.Papa dünkü mesajında ‘Barış için her türlü çabayı desteklemek, uzlaşmak için birlikte adım atmaya ve barış elçisi olarak aranıza gelmek istiyorum’ ifadesini kullandı.Papa mesajında Ermenilerin insanlığın en korkunç acılardan birini yaşadığını dile getirdi.
(…)Ziyaretinin son gününde, Türkiye sınırına yakın Hor Virapanastırı’na gidecek olan Papa, buradaki duanın ardından Ağrı Dağı’na doğru iki beyaz güvercin uçuracak. Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi, Papa’nın bu jestin Türkiye sınırındaki Ağrı Dağı’na yönelik olduğunu ve önemli bir mesaj içerdiğini iddia etti.Bu arada Papa Francesco ile Katolikos 2. Karekin’in ortak bildiri imza töreninin programdan çıkarıldığı öğrenildi.

Papa’nın ziyaretini 500’den fazla gazeteci takip edecek. Siyasi gözlemciler, Papa’nın geçen seneki krizden sonra Ankara’ya kızdıracak herhengi bir ifade kullanmayacağını söylüyor.

İşte bunların tek dilden anladığının delili. Kuvvetliysen ve kafalarına vurduysan barış havarisi kesilirler. Alttan alıp kandırmaya çalışırlar. Ortadoks olmasına rağmen Bosna soykırımı sırasında Sırplara yaptıkları para yardımlarını bilmeyen kalmadı. Şimdi Azerbaycan ordusu Ermeni ordusunu yerle bir edince koştura koştura Ermenistan’a gidip barış güvercini uçuruyor. Geçen sene ‘soykırım’ olan olay niye bu sene başka birşey oldu?
Boşuna uğraşma papaz efendi. Ermenistan artık ekonomik bitme noktasında ve onun için şaklabanlık yapmaya bizim sınırlarımıza geldiğini biliyoruz. Azerbaycan ordusu dağlık Karabağ’ı geri alana kadar bu iş bitmeyecek. Rusya batarken Ermenistan’dan kaçıyor ve o da barış havarisi pozlarına büründü giderayak.

Dediğimiz gibi samimi numaraları yapacaksan sen önce Ermenilerin 1990’lar da Rusyanın desteği ile yaptığı Hocalı katliamını kına, ondan sonra o senin sahte gülücüklerine kanacak bir salak ara etrafta.

Ağrı dağına döndüğünde dikkat et Batı/Ermeni beslemesi PKK’nin sniperları yanlışlıkla seni hedeflemesin çünkü onlar içinde barış geçen herşeyi öldürmeye programlı.
Canlı iken bir dertsin bir de leşinle uğraşmayalım.