Adam daha ne desin?

Herzliya Konferansı’nda konuşan İsrail askeri istihbarat şefi Tümgeneral Herzl Halevi, Irak ve Suriye’de sürdürülen DAEŞ’le mücadeleye ilişkin çarpıcı bir açıklamada bulundu.

DAEŞ’in son üç ayda hilafet ilan ettiği günden bu yana ‘en zor günlerini yaşadığını’ söyleyen Halevi, “İsrail, Suriye’deki durumun DAEŞ’in yenilmesiyle sona ermesini istemiyor” ifadelerini kullandı.Halevi sözlerini şöyle sürdürdü: “Süper güçlerin bölgeden çekilerek İsrail’i Hizbullah ve İran’ın karşısında yalnız bırakması İsrail’i güç bir duruma sokar. Bu nedenle dekendimizi böyle bir pozisyonun içinde bulmamak için elimizden geleni yapmak zorundayız.”

Eski İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya’alon da ocak ayında yaptığı bir konuşmada İran karşısında DAEŞ’i tercih edeceklerini, çünkü İran ve onun desteklediği grupların İsrail için tehdit oluşturduğunu söylemişti.

Kaynak: Haber7
İsrail’in IŞID aşkı zaten malum. Ama İran ile ilgili konuya açıklık getirmek gerekiyor. Batı artık İsrail’in çok deşifre olduğunu, yıprandığını ve güçsüz düştüğünü gördüğü için bu oyuncusunu İran ile değiştirmek istiyor. Tıpkı El Kaide yerine IŞID’ı ikame etmesi gibi. İşte İsrail’in İran ile tek sıkıntısı bu. Yoksa arada düşmanlık filan yok. Sadece aynı holdingin rakip şirketleri gibiler. İkisi de patronun (Batının) birinci tercihi olmak istiyorlar, olay bu.
Yoksa ikisinin de düşmanı aynı. Orada problem yok…