Genelkurmay başkanından AB’ye ince mesaj ve sonrası…

GİRİŞ 30.04.2016 14:38
Genelkurmay Başkanı geceyi fırkateynde geçirdi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, TCG Gökova Fırkateynini ziyaret ederek geceyi fırkateynde geçirdi, faaliyetleri yerinde inceledi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Orgeneral Akar’ın28-29 Nisan tarihlerindeİzmir bölgesinde bulunan deniz kuvvetleri unsurlarında inceleme ve denetlemelerde bulunduğu bildirildi.
Ege Denizi’nde ‘düzensiz göç ile mücadele’görevi yürüten TCG Gökova Fırkateynini ziyaret eden ve geceyi fırkateynde geçiren Orgeneral Akar’ınsürdürülen faaliyetleri yerinde incelediği ve gemi personeline hitaben bir konuşma yaptığı belirtildi.
AB’nin vize serbestisinden geri adım atma konusunu AB komisyonunda tartıştığı, yani 28-29 Nisan tarihlerinde Genelkurmay başkanı Akar geceyi Ege denizinde Gökova Fırkateyninde geçirdi. Göçün durdurulması konusunda ‘Siz bilirsiniz’ ince mesajını alan AB’nin aldığı karar ortada.
İşte Türkiye’ye nasıl mahkum olduklarının kanıtı…

GİRİŞ 29.04.2016 18:33
Vize muafiyeti için Türkiye’ye yönelik ‘el freni’ önerisine AB Komisyonu’nda reddedildi.

Türkiye ile AB arasında imzalanan sığınmacı anlaşması çerçevesinde Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerinde vize serbestisi sağlanmasına ilişkin tartışmalar,Almanya ve Fransa’nın gündeme getirdiği ‘el freni’ önerisi AB Komisyonu tarafından reddedildi.Berlin ve Paris hükümetlerinin gündeme getirdiği ve ‘vize muafiyeti olan ülkelerden olası kitlesel seyahatlere karşı için oluşturulan acil durum mekanizmasının sertleştirilmesi’ önerisine AB Komisyonu karşı çıktı. Acil durumlarda vize serbestisinin kaldırılmasını öngören bir düzenlemenin 2014’ten bu yana olduğunun altını çizen sözcü, ‘AB Komisyonu şu anda var olan askı mekanizması üzerinde yeniden çalışma önerisini ele alma niyetinde değil’ diye konuştu.