İslam ordusu tatbikatı bitirdi, gerçek savaşa geçmeden ABD-Rusya ikilisi çekildi…

Önce, yaklaşık bir ay önce 20 Şubat tarihinde ‘Türklerin savaşlarda kullandığı geleneksel hilal taktiğini bilir misin Rusya?’ başlıklı analizimizi önemine binaen tekrar alıntılayalım…

Rusya’ya tarihten bir hatırlatma. Tarihte kurulmuş Türk devletlerinin en sevdiği savaş taktiği olan düşmanı hilal içine alma taktiğini haritaya yansıtalım.
UKRAYNA

GÜRCİSTAN

AZERBAYCAN

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, askeri birliklerin savaşa hazır hale getirilme planı çerçevesinde tatbikata başlandığı bildirildi. Tatbikatta birliklerin emirleri uygulama ve komutanların yönetme  yeteneğinin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi. Uyarı sinyali ile harekete geçme, muhabere, silah dağıtımı gibi askeri  konuların işlendiği tatbikatta, birliklerin toplanması, savaş bölgelerine kamufle olarak ilerleme ve zırhlı araçların hareket ettirilmesi gibi görevlerin icra  edildiği kaydedildi.Tatbikatta çok sayıda asker ve zırhlı araç görev alıyor.
SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan’ın evsahipliğinde üç hafta sürmesi beklenen tatbikata katılacağı açıklanan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Bahreyn, Senegal, Sudan, Kuveyt, Malezya, Fas, Pakistan, Çad, Tunus, Komor Adaları, Cibuti, Umman, Katar, Maldivler, Mısır, Moritanya ve Mauritius’tan şu ana kadar Suudi kuvvetlerine ilaveten Malezya, Bahreyn, Katar, Ürdün, Mısır, BAE, Kuveyt, Umman ve Pakistan’a ait birlikler bölgeye ulaştı.
Bakalım Rusya ve avanesi kaç cephede birden savaşmayı becerebilecek? Tabii iş oraya gelirse…

İslam ordusunun 3 hafta süreyle tatbikat yapacak olması, Suriye görüşmeleri sırasında bu gücün bölgede operasyonel halde hazır bir şekilde bekleyeceğinin göstergesi.Görüşmeler bitmez ise bu gücün burada kalma süresinin uzayacağını düşünüyoruz. Haçlı ittifakının  yeni bir Sykes – Picot antlaşması imzalamasına izin vermeyecek bu gücün etkilerini hep birlikte bekleyip göreceğiz.
Ankara saldırısı ile son hazırlıklar için yapılacak ziyaretlerin iptali birşeyi değiştirmeyecektir.

Önümüzdeki bir iki ayda bu coğrafyanın önümüzdeki 100 yıllık tarihi yazılacaktır. Bu bir ayda kimin nerede durduğu utanç yada onur vesikası olarak ölecekleri güne kadar her gittikleri yerde onları takip edecektir.

Bu hatırlatmadan sonra bugüne dönelim. Bildiğiniz üzere İslam ordusu tatbikatı geçtiğimiz günlerde bitti. Tatbikatın ardından sıra gerçek savaş olabilirdi. Rusya-ABD ikilisi durumu farketti ve Rusya dün gece itibariyle acilen çekileceğini duyurarak bugün çekilme işlemlerini başlattı.

Yukarıda çizdiğimiz haritada gözüken yayın ortasında gözüken Azerbaycan hattı sağlamlaştırılıyor. Aliyev Türkiye’de…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir araya geldi. Erdoğan, yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın gaz kozunu zayıflatması beklenen TANAP projesinin erken açılabileceği sinyalini verdi.
Kremlin’in gaz silahı
Rusya’nın politik meselelerde gaz kozunu oynaması, Avrupa ülkelerini rahatsız ediyor. Daha önce Gazprom, Baltık ülkelerine verdiği gazı kısmış, bunun üzerine devreye giren Norveç, Ruslar’ın bu ülkelerdeki pazarını kısmen kapmıştı. Ancak Rusya, enerji ile baskı yapmaktan vazgeçmiyor. Kremlin’in bu tutumu, Avrupalı ülkelerin, Türkiye üzerinden enerji akışını sağlayan projelere yönelmesine sebep oluyor.
Ve son günlerin olayları;

Kısaca dünyanın her yerinde canınıza okunur mesajını alan bela ikili paşa paşa çekiliyorlar. Türkiye’nin İslam dünyasının ardından son dakikada AB’yi de yanına alan taktik hamlesinin bu çekilmede etkili olduğunu söyleyebiliriz. O kadar 3. dünya savaşı, Türkiye-Rusya savaşı tehditlerinin hiçbiri Türkiye üzerinde etkili olmamış ve Rusya bu savaşta yenilerek geri çekilmek zorunda kalmıştır.
Yukarıda alıntıladığımız 20 Şubat tarihli analizimizde yaptığımız şu yorum Rusya’nın (ve dolayısıyla partneri ABD’nin) şimdilik yenilgiye uğramasında etkili olmuştur;
‘İslam ordusunun 3 hafta süreyle tatbikat yapacak olması, Suriye görüşmeleri sırasında bu gücün bölgede operasyonel halde hazır bir şekilde bekleyeceğinin göstergesi.Görüşmeler bitmez ise bu gücün burada kalma süresinin uzayacağını düşünüyoruz. Haçlı ittifakının  yeni bir Sykes – Picot antlaşması imzalamasına izin vermeyecek bu gücün etkilerini hep birlikte bekleyip göreceğiz.’