Türkiye Cumhuriyetinin dostlarını tehdit eden ABD’ye. Kusura bakma o günler geçti…

Önce eski bir analizimizi hatırlatalım.  (resme tıklayın)

Şimdi de ABD’den gelen son haberlere bakalım.

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu,’Müslüman Kardeşler’in Terör Örgütü Olarak Tanımlanması Yasası 2015′ başlığıyla Cumhuriyetçi bir temsilci tarafından hazırlanan tasarıyı Cumhuriyetçilerin desteği sonucu 10’a karşı 17 oyla kabul etti.

Komisyon üyelerinden John Conyers, görüşmelerde yaptığı konuşmada, Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak kabul edilmesi için yeterince araştırma yapılmadığını belirtti.Herhangi bir grubun terör örgütü olarak kabul edilmesinin somut örnekler üzerine kurulması gerektiğini vurgulayan Coyers, bunun ülkede devam eden İslam karşıtlığının bir parçası olduğunu bildirdi.

Conyers, ‘İslamofobi iyi bir politika aracı olarak kullanılabilir fakat bu bizim ulusal güvenliğimiz için çok da iyi bir yol değil. Böyle bir yasayla uğrayacağımıza ülkede Müslümanlara karşı uygulanan ayrımcılıkla mücadele etmeliyiz’ ifadesini kullandı.Komisyon Başkanı Bob Goodlatte ise Müslüman Kardeşler’in ABD için ‘büyük bir tehlike ve ulusal güvenliğe tehdit’ oluşturduğunu savundu.
Tasarının önünde uzun süreç var
Yasa tasarısının Adalet Komisyonundan geçmesinden sonra Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gelmesi bekleniyor. Meclisin çoğunluk lideri tasarıyı gündeme alırsa Genel Kurulda tasarı görüşülüp oylanacak.
Tasarı buradan da geçerse Senato’da ele alınacak ve burada da onaylanırsa yasa olarak imzalaması için ABD Başkanı Barack Obama’nın önüne gidecek.Obama’nın tasarıyı veto etme hakkı bulunuyor.
İşte bu altını çizdiğimiz iki nokta ABD siyaset oyunlarının bir klasiğidir.  Tasarının önünde uzun bir süreç var, yani kendinize çeki düzen verip bizim politikalarımızı kabul etmeniz için zamanınız var. Bu sürede istediğimizi yapmazsanız son bir şansınız daha olacak o da ABD başkanının yasayı veto etme hakkı.

Bu yasa tehditi direk olarak Türkiye’ye karşı yapılmış bir harekettir. Arap baharını başlatan ama kontrol edemeyip sonra bu baharı Müslüman Kardeşler üzerinden Türkiye’ye kaptıranların kuyruk acısı. Tek dişi kalmış canavar kusura bakmasın. Bu tür yasalarınız bizi hiç ilgilendirmiyor. Bir türlü tahrif edemediğiniz Sünni İslam artık İslam ordusuyla karşınızda. Artık teker teker bizi avlama günleriniz sona erdi. Amiyane tabirle maymunun gözü açıldı. Siz tarihi olmayan bir millet olarak herşeyi Teksas kovboylarının at takası gibi görebilirsiniz ama bizde PYD ile Müslüman Kardeşleri takas edecek kimseyi bulamazsınız…