Barış sürecinde biz boş durduk sanmıştınız herhalde?

Senelerdir PKK ile yapılan barış sürecini eleştirenler, bu süre zarfında boş boş oturulduğunu sandılar. Üniversitelerin Ar-Ge depertmanlarına verilen devasa bütçelerin sebebini anlayamadılar. Güneydoğu’da boş yere insan, mermi ve para tüketmekle bu işin olmayacağını anlayan devlet barış süreci zarfında boşa harcanmayan kaynakları yüksek teknoloji silahlara sarfederek bugünkü silah sanayimizi oluşturdu. Bunu anlayan bazıları ise üst üste düzenledikleri Aselsan cinayetleri ile bu beyinleri hedef alarak bu süreci yavaşlatmaya çalıştı. Batı ile eninde sonunda savaş alanında karşılaşacağının yüzyıllık bilinci ile hareket eden devlet-hükümet işbirliğinin sonucu.
Anlayamayanlara ve anlamasına rağmen hainlik yapanlara:

Milli projelerde başarıdan başarıya koşan ASELSAN, geçtiğimiz günlerde yeni bir mühendislik harikası olan KORAL’ı TSK’ya resmi bir törenle teslim etmişti.
RUS UÇAKLARINA KARŞI DA TEST EDİLDİ
Sistemin teslim töreni 22 Şubat 2016’da yapıldı ancak, KORAL geçtiğimiz Temmuz ayından beri Hatay’da bulunuyor.Temmuz’dan itibaren Hatay’da binlerce teste tabi tutulan KORAL, bu testleri başarıyla geçti. KORAL’ın Rus uçaklarına karşı da test edildiği belirtiliyor.
KORAL’ın Hatay’a konuşlandırıldığı günden bu yana Rus uçaklarının 4 defa yanlış hedefleri vurması da akıllarda soru işaretleri uyandırdı. Son olarak Suriye’de yanlışlıkla YPG kamplarını vuran Rus uçakları, daha önce de yine müttefiki olan Esed hedeflerini vurmuştu. Esed rejimi bu bilgiyi birinci ağızdan doğrulamıştı.
‘RUSYA’YLA ELEKTRONİK KILIÇ-KALKAN OYNUYORUZ’
24 TV’de Ardan Zentürk’ün sunduğu Moderatör Gece’ye telefonla bağlanan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, KORAL’ı ve Rusya uçaklarının durumunu, ‘Bölgede Rusya’yla elektronik kılıç-kalkan oynuyoruz’ şeklinde ilginç bir ifadeyle yorumladı.
‘RUSYA ELEKTRONİK HARPTE TÜRKİYE’DEN ZAYIF’
Rusya’nın da bölgeye S-300, S-400 gibi füzelerin yanısıra KORAL’ın muadili Krashuka-4 gibi elektronik harp birimlerini getirdiğini ifade eden Caşın, ‘Ancak Rusya elektronik harp sistemleri açısından Türkiye’den daha zayıf durumda’ ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Hakkı Caşın, Rusya’nın Krashuka-4’leri sadece Türkiye’ye karşı değil, NATO birimlerini de gözeterek bölgeye konuşlandırdığını belirterek, buna rağmen Afganistan’da stingerlarla yenilen Rusya’nın Suriye’de de elektronik harple yenileceğini sözlerine ekledi.
KORAL NASIL ÇALIŞIYOR, NE YAPIYOR?
ASELSAN’ın tamamen milli imkanlarla ürettiği KORAL, düşman radarlarının yayınlarını tespit eden KORAL ED ve hedef radarlarının karıştırılıp, aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan KORAL ET olmak üzere iki unsurdan oluşuyor.
KORAL’ın TSK’ya teslim töreninde gösterilen bir görselde,Konya’ya konuşlandırılan sistemin Türkiye’nin yüzde 80’e yakın bir alanını etkisi altına aldığı görülüyor.
KORAL BENZERİ SİSTEMİ YAPABİLEN ÇOK AZ ÜLKE VAR
KORAL, geleceğin savunma teknolojisi olarak öngörülen ‘elektronik savaş birimleri’ alanında Türkiye’nin attığı büyük bir adım olarak görülürken, envanterinde KORAL muadili savunma sistemi olan çok az ülke bulunuyor. Bu sistemleri tasarlayıp üretebilen ülke sayısı ise sadece parmakla gösterilecek düzeyde.
RUSYA RAHATSIZ ABD’DE KORKU VAR
Koral’ın göreve başlaması ise Ruslar’ı rahatsız etti. Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Öğretim Üyesi Konstantin Sivkov, ‘Koral sistemlerini tam olarak bilmiyoruz. S-400 füzelerimiz için engel teşkil edebilir. Bu füzelerin kör olma olasılığını düşünmek bile çok tehlikeli’ dedi. Adı gizli tutulan bir başka Rus radar uzmanı ise şöyle konuştu: ‘KORAL son derece tehlikeli bir sistem. Bölgedeki tüm sistemleri kör ettiğine dair bazı duyumlar aldık.Birleşmiş Milletler bu konuda gereğini yapmalı.’
Burada haberi kesip Rus haber ajansı Sputnik’ten bir hatırlatma yapalım:

Türk basınında çıkan haberlere göre, Rusya’nın S-400 füze sistemini Suriye’ye konuşlandırmasının ardından Türkiye’den de bir hamle geldi. Tehdit oluşturan füze, uçak ve radar sistemlerini, sinyal karıştırma özelliği ile etkisiz hale getiren ASELSAN yapımı KORAL adlı hava savunma sistemi, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirildi. Türk basınında çıkan haberleri TASS haber ajansı için analiz eden Sivkov, KORAL sistemleri S-400’ler için bir engel teşkil edebilir ve gözleme menzilini yüzde 20 oranında düşürebilir. Ancak S-400’lerin tamamen kör edilmesi imkansız’ dedi.
‘S-400 İSTASYONLARI YÜKSEK KORUMAYA SAHİP’
S-400 radar istasyonlarının elde ettiği sinyallerin engellere karşı yüksek korumaya sahip olduğunu belirten Rus uzman, bu sistemlerin etkisiz hale getirilebilmesi için S-400’lerin çalışma mantığının ve algoritmasının bilinmesi gerektiğini vurguladı. Rusya Savunma Bakanlığı, Su-24 uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin ardından Suriye’ye S-400 füze savunma sistemleri konuşlandırmıştı.
Yukarıdaki habere imza atan Rus Sputnik, BM’den bu sistemlere karşı yardım isteyen Rusya’yı yazacak mı acaba göreceğiz…
Habere devam:
Bazı Amerikan silah siteleri de KORAL’a dikkat çekti. ABD’li uzmanlar ‘KORAL’ın kör etme yeteneği korkunç boyutlarda. Uçağın roketlerini yanlış hedeflere gönderme yeteneği de sadece KORAL’da var’ şeklinde görüş bildirdi. Peki dünyaya korku salan KORAL’ın özellikleri neler? Jammer sistemi KORAL, ‘geniş frekans yön kapsama’ kabiliyeti ile geniş bir alanı kontrol altına alıyor. Uçak, tank ve helikopterleri aynı anda köreltilebiliyor. Füzeleri havada imha edebiliyor. İstenirse yönünü değiştirip farklı hedeflerde patlatabiliyor. Savaş uçaklarının yön bulma yeteneğini ortadan kaldırıyor.

KORAL, Rusya ile yaşanılan gerginlikten dolayı sınır hattına yerleştirildi. Bu kapsamda 5 adet KORAL bataryasının sınırda bulunduğu belirtildi. Sınır hattında gece gündüz uçuş yapan Rus uçakları, Türkiye sınırına yaklaştıkları anda KORAL’ın güçlü sinyalleriyle karşılaştı. Hemen bölgeden uzaklaştı.
Ve 23 Şubat tarihli‘ İslam ordusu tatbikatta, ABD-Rus ikilisi panik içinde ateşkes masasında…’başlıklı analizimizden bir bölüm:

Son olarak bu haberi de hatırlatıp bitirelim: