Çok tehlikeli: 12 Ağustos 2015’den beri en düşük seviyede…

Bir haber dikkatimizi çekti ve bu vesile ile uzun zamandır ara verdiğimiz sitemize not düşelim dedik:

Çin para birimi Yuan 12 Ağustos 2015 tarihinden beri Amerikan Doları karşısındaki en düşük seviyesine inmiş. Araya şu haberi de sıkıştıralım:

Şimdi soralım: 

12 Ağustos 2015 tarihi size neyi hatırlatıyor?

Hatırlayamadıysanız 19 Nisan 2016 tarihli  “Finansal 11 Eylül eşiğinde para savaşları ve Panama belgeleri (2)” başlıklı yazımızdan hatırlatalım:

FED FAİZ ARTIRIMI ÖNCESİ ÇİN PARASINI DEĞERSİZLEŞTİRDİ, TİANJİN HAVAYA UÇTU

12 Ağustos 2015 tarihinde Çin’in en önemli ticaret hublarından biri olan Tianjin limanında meydana gelen patlama adeta minik bir atom bombasının yıkıcı etkisini meydana getirmişti.

İşin ilginç yanı ise bu patlamadan sadece birkaç gün önce Çin hükümetinin para birimleri Yuan’ın değerini birdenbire ve kimseye haber vermeden düşürerek faiz artırmak üzere olan ABD merkez bankasını çok zor durumda bıraktığı idi. Bu devalüasyon sonucunda ABD merkez bankası uzunca bir süre için faiz artırımından vazgeçmek zorunda kalmıştı. Çin dünya ticaret merkezlerinden gelen tepkilere aldırmayarak para politikalarını bağımsız bir şekilde belirleyeceklerini bildirmiş ve 2 gün sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde bu seferde Tietsin kentinde bir petrol depolama istasyonu patlamış ve yine yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı. Çin devletine verilen mesajlar açıktı. “Seni ihracatından ve petrolünden vururum”. 23 Ağustos 2015 tarihinde ise bu kez ABD’nin Uzakdoğu operasyonlarının ana merkezlerinden biri olan Japonya’daki askeri üssünde büyük bir patlama meydana gelmişti.

213

Yazının tamamı için:

Çin’de güvenlik birimlerinin önümüzdeki günleri uykusuz geçireceğini tahmin etmek zor olmasa gerek…