Londra saldırısının olduğu gecenin gündüzü…

18 Haziran 2017, gündüz saatleri, Londra

Londra merkezli İslami İnsan Hakları Komisyonu sponsorluğunda, “Filistin için Adalet” adlı sivil toplum hareketi tarafından bir yürüyüş organize edildi. Britanya Müslüman Birliği (MAB) ile Savaşı Durdurun Koalisyonu’nun (Stop the War Coalition) destekleriyle düzenlenen yürüyüş kapsamında her yaş grubundan çok sayıda kişi Londra’nın merkezindeki Duchess Sokağı’nda bir araya geldi. Buradan başlayarak Grosvenor Meydanı’ndaki ABD’nin Londra Büyükelçiliği’ne doğru yürüyen göstericiler, güzergah boyunca üzerinde, “İsrail’i boykot edin”, “İsrail’in ayrımcılığına son verin” ve “Etnik temizliği durdurun” yazılı pankartlar taşırken, “İsrail’in işgaline son verin”, “İsrail bir terör devletidir” ve “Filistin için özgürlük” şeklinde sloganlar attı.

Bazı göstericiler yürüyüşe, üzerinde “Filistin’i savunmak için Kudüs Günü. Filistin’i asla unutmayacağız.” yazılı tişörtlerle katılırken, bazıları da yürüyüş boyunca ellerinde tuttukları Filistin bayraklarını dalgalandırdı.

Bu arada Filistin destekçisi grup, cadde üzerinde bir süreliğine oturma eyleminde de bulundu. Grup ayrıca aynı noktada, Londra’nın batısındaki 24 katlı bir apartmanda çıkan yangında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

Siyonizm karşıtı Yahudi göstericilerin de destek verdiği kalabalık grup, ABD Büyükelçiliğine ulaştığında, Filistin halkına destek olunması için uluslararası topluma çağrıda bulundu. Göstericiler ayrıca uluslararası toplumdan İsrail’in Filistin’i işgalini ve ablukasını kınamasını istedi. Öte yandan İsrail destekçisi bazı gruplar da yine elçilik binası önünde karşı gösteri düzenledi.

http://www.haber10.com/dunya/londra_da_kudus_gunu_yuruyusu-708690

18 Haziran 2017, gece saatleri, Londra

Kudüs günü yürüyüşünün yapıldığı bölgenin 18 dakika kuzeyi.

Finsbury Park Camisi İmamı Kozba, cami yakınlarındaki saldırıda can kayıpları olduğunu bildirdi. Kozba, saldırıda teravihten çıkan cemaatin hedef alındığını söyledi. İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınında bir şoför, teravih çıkışı aracını kaldırımdaki Müslüman yayaların üzerine sürdü. Londra polisinden yapılan açıklamada, polis ekipleri ve acil servis görevlilerinin cami yakınında gerçekleşen olayla ilgilendiği kaydedildi.  Açıklamada, yerel saatle 00.20’de (TSİ 02.20) bir aracın kaldırımdaki yayalara çarptığı yönünde polise ihbar geldiği bildirildi.

http://www.star.com.tr/dunya/londrada-teravihten-cikan-muslumanlara-saldiri-haber-1229082/