Havalar gergin…

İngiliz televizyonu Sky News, iki İngiliz RAF jetinin acil durum nedeniyle havalandığını bildirdi. İki RAF savaş uçağı acil durum sebebiyle havalandığı açıklandı. İngiltere güvenlik güçleri geçen hafta yaşanan Manchester saldırısından sonra alarm halinde. Durumla ilgili resmi bir açıklama gelmese de İngiliz Daily Mail gazetesi jetlerin çok yakından geçen Rus savaş uçakları sebebiyle havalandığını öne sürdü. Bugün de ülkede yaşanan bilgisayar sistemindeki problem sebebiyle yüzlerce uçuş rötarlı olarak gerçekleşti. (27.05.2017)

http://www.haber7.com/dunya/haber/2341683-havada-gerginlik-ingiliz-jetleri-havalandi


Sabah saatlerinde bilgisayar sistemlerinde aksamalar meydana gelen İngiliz havayolu şirketi British Airways’in Lizbon, Roma ve ABD uçuşları başta olmak üzere tüm uçuş seferleri siber saldırı nedeniyle gerçekleştirilemedi. İngiliz havayolu şirketi British Airways’in sabah saatlerinde bilgisayar sistemlerine siber saldırı düzenlendiği aktarıldı. Uçağa binmek için tüm İngiltere’de havayollarına akın eden yolcular, sistem arızaları nedeniyle uzun kuyruklar oluşturdu. Başta Lizbon, Roma ve ABD uçuşları olmak üzere tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşların şimdilik iptal edildiği duyuruldu.

http://www.hurriyet.com.tr/siber-kabus-londrada-heathrow-havalimanindan-tum-ucuslar-askiya-alindi-40471828


İki Çin savaş uçağı, Hong Kong semalarında uçan ABD askeri gözetleme uçağının önünü kesti. Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı yetkililer, Çin jetlerinin ABD uçağına 180 metre kadar yaklaştığı bilgisini verdi. Durdurulan ABD uçağı P-3, Hong Kong’un 240 kilometre kadar güneydoğusunda, uluslararası hava sahasındaydı. Pentagon, Çin jetlerinin tehlikeli bir şekilde yaklaştığını ve bir jetin ABD uçağının önünde uçarak manevra alanını kısıtladığını açıkladı.

DAHA ÖNCE DE GERİLİM YAŞANMIŞTI

ABD ve Çin, son dönemde Güney Çin Denizi’nde karşı karşıya geliyor. Bir ABD savaş gemisi hafta içinde Çin’in askeri üs inşa ettiği bir adaya yaklaşıp Pekin yönetimine meydan okumuştu. Söz konusu hamle, Donald Trump yönetimi işbaşına geldikten sonra Çin’e karşı ilk meydan okuma olarak kayıtlara geçmişti.

http://www.yenisoz.com.tr/cin-ile-abd-arasinda-tehlikeli-yakinlasma-haber-22390


Polisi alarma geçiren olay üzerine, Essex County’ye bağlı bomba imha uzmanları ve K9 köpekleri ile havalimanında çalışmalara başlandı. Yetkililer, yolculardan terminalden uzak durmalarını istedi. Şüpheli paket içindeki ‘düdüklü tencere’ yüzünden uçuşlarda da gecikmeler meydana gelebileceği duyuruldu.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2341932-abdde-duduklu-tencere-alarmi

“Rusya – İngiltere” ve “ABD – Çin” arasında havada uzunca bir süredir havada it dalaşı devam ediyor.  Biliyorsunuz yeni İpekyolu Çin’den İngiltere’ye kadar uzanıyor.

Sadece hatırlatalım dedik…