Ve…. Global internet sansürü başlıyor…

14 Ağustos 2016 tarihli analizimizden bir bölüm:

16 Ocak 2017 tarihli analizimizden bir bölüm:

Yukarıdaki analizlerimiz eşliğinde son gelen haberi sunalım:

Google‘ın arama motorunun geliştirilmesinden sorumlu mühendislik bölümünün başındaki Ben Gomes, bir blog yazısıyla kamuoyuna duyurduğu değişikliklerin sahte haberlerin arama sonuçları içinde ön plana çıkmasını engelleyeceğini belirtti.

Sahte haberlerin ve doğruluğu kuşkulu bilgilerin Google’ın arama sonuçlarının yalnızca binde 25’ini oluşturduğunu ifade eden Gomes, platformun güvenilirliğini tesis etmek için bazı tedbirler almayı uygun gördüklerini söyledi.

Arama motorunun algoritmasında yapılan değişiklikler dışında, şirketin, ayrıca arama ifadelerini otomatik olarak tamamlayan “Auto Complete” fonksiyonundaki ayrımcı, aşağılayıcı ve şiddeti özendiren önerilerin çıkarılmasına yönelik düzenlemeler yaptığı belirtildi.

Google, ayrıca, arma motoruna kullanıcıların “Auto Complete” fonksiyonunda ortaya çıkan tartışmalı ifadeleri şikayet edebilmesini sağlayacak bir mekanizma da ekledi. Bu sayede söz konusu önerilerin bir insanın denetiminden geçmesinin sağlanacağı kaydedildi.

Google’ın sahte haberlerle mücadelesi geçen aralık ayında çok sayıda sahte haber ve uydurma bilginin şirketin arama sonuçlarında üst sıralarda yer aldığının ortaya çıkmasıyla gündeme gelmişti.

Bu türden haber ve bilgilerin en fazla yayıldığı platformlardan biri olan sosyal paylaşım sitesi Facebook da bir süre önce kullanıcıları için sahte haberleri nasıl teşhis edebileceklerini anlatan bir bilgilendirme uyarısı yayımlamıştı.

Gerçekte yapmaya çalıştıkları şey çok bariz bir şekilde sırıtıyor. İnternet haberciliği, hegemonyalarını sarsıyor, insanları sürü gibi gütmelerini zorlaştırıyor. Milyarlarca dolarla kurulan ve işletilen medya merkezlerinde sömürü düzenini devam ettirmek için kurgulanan yalan haberlerin gerçeklerini,  birkaç fotoğraf ve bir cep telefonu ile haber zincirleri şeklinde dünya halklarına internet sayesinde duyurabiliyor alternatif medya.

Onun için istemedikleri haberleri sınırlama peşindeler. Yukarıdaki haberde yazdıklarını söyledikleri algoritma değişikliği bundan başka bir şey değil.

Daha önceki analizlerimizde uyardığımız gibi…