Riske atmadı, kafanıza bomba attı…

ABDDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye’nin, Irak‘ın Sincar ve Suriye‘nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı’na yönelik hava harekatıyla bu bölgede bulunan ABD’li askerlerin hayatını riske attığını belirtti.

Toner, bugünkü basın toplantısında, “Türk hükümetinin attığı adımlarla ilgili derin endişelerimizi en üst düzeyde net bir şekilde ortaya koyduk. Onlar, eylemlerini koalisyonla koordine etmemenin yanı sıra, bölgede bulunan ABD’li askerlerin hayatını da riske attı” dedi.

Türkiye’nin PKK endişelerini anladıklarını ama bunu kabul etmediklerini belirten Toner, “Onların tüm eylemlerini koalisyonla koordine etmeleri gerektiğini net bir şekilde ortaya koyduk” diye konuştu.

ABD DÜN “TÜRKİYE BİZE SÜRE TANIMADI” DEMİŞTİ

ABD’den dün yapılan açıklamada, Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki hava harekatının bilgisini, harekata 1 saatten az süre kala ABD’ye verdiği belirtilmişti. ABD, bu nedenle bölgedeki güçlerinin güvenliğini sağlamaya vakit bulamadığını öne sürmüştü.

ABD ASKERLERİ HEMEN TERÖRİSTLERİN YANINA KOŞMUŞTU

Öte yandan, ABD’li üst düzey askerlerin, Türkiye’nin vurduğu bölgedeki PKK’lıları ziyaret etmesi tartışılmaya devam ediyor. ABD askerleriyle terör örgütü militanlarının olay yerinde yan yana çekilmiş fotoğrafları infiale sebep olmuştu.

http://www.haber7.com/dis-politika/haber/2317983-abd-turkiye-askerlerimizi-riske-atti

Güzel bir yaklaşım tarzı Amerikalılardan. Türkiye kafamıza bomba attı dememek için bizi riske attı diyorlar.

Nereden nereye?

1993 yılında uçağı düşürülerek öldürülen Eşref Bitlis’in oğluna bir generalimizin “Amerikalıların yaptığını söylersek savaşa girmemiz gerekir” dediği basınımıza sızmıştı. 

Şimdi Amerikalılar benzer durumda. “Türkiye kafamıza bomba attı” deseler Türkiye’ye karşı savaşa girmeleri gerekecek…

Bayağı bir şeyler değişmiş 1993 yılından beri.

Değil mi?