Gelen savunma hesabı “Alman usulü” ödenecek…

Trump Twitter’daki açıklamasında, “Yalan haberlerden duymuş olduklarınıza rağmen, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile harika bir toplantı yaptım. Bununla birlikte, Almanya’ya sağladığı güçlü ve oldukça pahalı savunma için NATO ve ABD’ye büyük meblağlarda para ödenmek zorunda!” dedi.

Beyaz Saray’da cuma günü gerçekleşen görüşmelerde, Trump’ın ‘Geçen yıllarda harcanan büyük meblağlardaki paranın ABD’nin müttefiklerince geri ödenmesi’ talebinde bulunduğu belirtiliyor.

2014 yılındaki NATO zirvesinde müttefik ülkelerin 2024’e kadar savunma harcalamalarını gayrisafi yurtiçi hasılânın (GSYH) yüzde 2’sine çekmesi kabul edilmişti. Konu Beyaz Saray’daki Trump-Merkel buluşmasında da tekrar gündeme geldi. Ortak basın toplantısında Trump Merkel’e Almanya’nın savunma harcamalarını artırması talebini yinelediğini söyledi.

https://tr.sputniknews.com/abd/201703181027699200-trump-almanyadan-savunma-parasini-istedi/

Almanya muhtemelen akıllıca davranacak ve kuzu kuzu parayı verecektir. Aksi takdirde ABD zaten gereken parayı Alman araba sanayisi ve bankları üzerinden çıkaracaktır. Hem parayı çıkaracak, hem de ABD’nin araba markalarının ( ve Apple gibi yeni çıkacak olanlarının) en büyük rakipleri Alman otomotiv sektörünün marka değerlerine vurduğu darbelere yenilerini ekleyecektir. 

Kısaca artık ABD ortak savunma harcamalarının faturasını Avrupa’nın önüne koyacak ve “bundan sonra kasada Alman usulü ödüyoruz” diyecek.

Yani herkes üzerine düşeni ödeyecek, ödemeyenin üzerine salacak birileri bulunacaktır. Artık o sıra kim varsa piyasada, kim müsaitse.

Rusya olur, IŞID olur hatta El Kaide bile olabilir. Bakarsınız hepsinin üstüne bir de yeni mülteci dalgası eklenir.

Kimbilir?