Özel kuvvetler generali ve Gül Kardeşliği…

ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas Amerikan hükümetinin “kaçınılmaz bir karmaşa içinde” olduğunu ve bu durumun DEAŞ ile mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini söyledi. Orgeneral Thomas Maryland eyaletinde 28’incisi düzenlenen Özel Kuvvetler/Düşük Yoğunluklu Çatışmalar Sempozyumunda konuştu. ABD’nin başta Irak ve Suriye’de olmak üzere DEAŞ terör örgütü ile verdiği mücadelede özel kuvvet birliklerinin rolüne değinen Thomas şu ifadelere yer verdi:

“Hükümetimiz kaçınılmaz bir karmaşanın içinde olmaya devam ediyor. Ümit ediyorum ki kısa sürede çözsünler çünkü savaşta olan bir ulusuz.”

General karmaşadan kastını açıklamadı ancak bu sözleri ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in istifasından kısa bir süre sonra geldiği için Trump yönetimi ile istihbarat kurumları arasındaki örtülü mücadeleyi kastettiği yorumlarına neden oldu. Daha sonra yorumları sorulan General, “Bir komutan olarak hükümetimizin mümkün olduğunca istikrarlı olması konusunda endişelerim var.” dedi. Thomas ayrıca politik istikrarsızlığın devam eden askeri operasyonlara yönelik sonuçlarının olabileceğini ifade etti. AA

Şimdi bunu söyleyen başka bir asker olsa geçerdik ama özel kuvvetler askerleri dünyanın her yerinde biraz farklı bir konumdadır.

23 Temmuz 2016 tarihli ” Gül Kardeşliği” başlıklı analizimizin bir bölümünü tekrar hatırlatalım:

(…) ABD ordusunun yapi bakimindan bir piramide benzedigini biliyordu. Daha iyi eğitimi daha az sayida asker görüyordu. Piramitin tepesine yakin yerinde kara kuvvetlerinin Komandolariyla deniz piyadelerinin Kesif grubu bulunuyordu. Ama kara kuvvetlerinin Özel Kuvvetler sinifi onlarin üstünde yer aliyordu, daha az sayida ve daha iyi eğitim görmüş bir sinifti. Piramitin zirvesindeyse, en az sayida ve en iyi eğitilmis grup olan Deniz komandolari bulunuyordu. Bu hiyerarşik yapi Amerikan hukumetinin silahli kuvvetlerde oluşturduğu kontrol ve dengeleme sisteminin bir bölümüydü. Eğer Komandolar ya da Keşif grubu bir askeri darbe girisiminde bulunursa, onlari durdurmak icin devreye Özel kuvvetler sokulacakti. Ayni sekilde, eğer Özel Kuvvetler bir darbe girişiminde bulunursa, onlari durdurmak icin de Deniz Komandolari kullanilacakti. Yalniz geriye bir soru kaliyordu… eğer Deniz Komandolari bir darbe girişiminde bulunacak olursa, onlari kim durduracakti? (…)
Intikam Cocuklari, Morrell David,Altin Kitaplar, 1986, sayfa: 186 Birinci baski,
(orjinal adi:’The Brotherhood of the Rose’)