Bunlar daha iyi günleriniz…

ABD’nin Afganistan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Nicholson, Afganistan’daki durumun “çıkmazda” olduğunu söyledi.

 

(…)Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain’in Afganistan’daki güvenlik durumu ile ilgili genel bir değerlendirme yapmasını istediği Nicholson, “Afganistan’da çıkmazdayız.” ifadelerini kullandı. Afgan güvenlik güçlerinin Taliban ve diğer silahlı örgütlere karşı verdiği kayıpların, orduya yapılan istihdamdan yüksek olduğunun altını çizen Nicholson, Afgan ordusunun kayıplarının sürdürülebilir olmadığını ifade etti. ABD ve NATO müttefiklerinin ülkede bulundurduğu asker sayısının yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Nicholson, “Terörle mücadele görevleri için yeterli kaynağım var ancak eğitim, tavsiye ve yardım görevleri için birkaç bin kişilik eksiğimiz var. Bu rakam NATO’nun eğitim ve destek misyonu için söz konusu, dolayısıyla ABD’den veya müttefiklerimizden sağlanabilir.yanıtını verdi.

 

(…) ABD’li komutan, Afganistan’ın içişlerindeki karışıklığa ek olarak İran ve Rusya gibi dış güçlerin de ülkenin içişlerine müdahale ettiğini öne sürdü. Nicholson, İran’ın su ve ticaret gibi konularda Afganistan ile ilişki kurduğunu ancak ABD ile NATO’nun, Tahran’ın bu ülkedeki çabalarından rahatsız olduğunu savundu. Rusya’nın müdahalesine yönelik ise Nicholson, “Moskova’nın ABD ve NATO’nun altını oymak adına Taliban’ın söylemlerini meşrulaştırıcı faaliyetlerde bulunduğunu” iddia etti. Rusya’nın örgüte ekipman veya silah sağladığına dair ellerinde bir kanıt olmadığını belirten Nicholson, şöyle devam etti:

Rusya’nın müdahalesi bu yıl daha da zor oldu. Öncelikle, açık bir şekilde Taliban’ı meşrulaştırdılar. Ortaya attıkları söylem şu, Taliban DAEŞ ile mücadele ederken, Afgan hükümeti DAEŞ ile mücadele etmiyor ve dolayısıyla bu sayede bu grup (DAEŞ) bölgeye yayılabilir. Bu yanlış bir söylem. ABD, Afganistan’da 2011 yılından beri terörle mücadele ve kuvvet koruma kapsamında Afganistan’da saldırı gerçekleştiriyor ancak Taliban’la direkt bir angajman için ABD’nin Afganistan’daki kuvvetlerinin yetkisi bulunmuyor. Bir senatörün, “Taliban’ı terör örgütü ilan etmemiz gerekir mi?” sorusuna cevap verirken emir komuta zincirine işaret eden Nicholson, “Taliban terör örgütü ilan edilip angajman kurallarında esneklik sağlandığı takdirde sahadaki ivmenin değişeceğini” ifade etti.

Kaynak: ABD’li komutan: Afganistan’daki durum “çıkmazda”

Yani ABD’li komutan Afganistan’da çakıldıkları için katliam yetkisi istiyor. 

Hatırlatalım:

Pentagon’un yeni katliam ve soykırım yetkisi alma konusunda çok zorlanacağını sanmıyoruz. 

http://www.trthaber.com/haber/dunya/trumptan-deasli-teroristler-icin-guantanamo-plani-298211.html

Ama imparatorluğun kaçınılmaz çöküşünü durdurabileceğini sanmıyoruz…