Burada tutmayan bir şeyler var…

The Sun gazetesi, İngiliz donanmasındaki 7 denizaltının çalışamaz durumda olduğunu yazdı. İngiltere’nin Kraliyet Donanması’daki 7 saldırı denizaltısının farklı sebeplerle çalışamaz durumda olduğu ve Başbakan Theresa May’in durumdan haberdar olmadığı belirtildi. The Sun gazetesinin haberinde, savunma yetkililerinin tepkisinden çekindikleri için Başbakan Theresa May’i konuyla ilgili bilgilendirmedikleri aktarıldı. Gazeteye göre, donanmanın elinde kalan 4 Trafalgar denizaltısının da ‘son demlerini yaşadığı’ ve 5 denizaltının da arızalanmalarının ardından tamire alındığı, denizde çalışır durumda olan tek denizaltınınsa testlerden geçen HMS Astute denizaltısı olduğu belirtildi. The Sun, ticaret yollarında devriye görevi gören hiçbir denizaltı bulunmadığından, bu yolların İran tarafından kapatılma tehlikesi altında olduğunu ve Kuzey Atlantik’teki Rus denizaltılarına karşı savunmasız kaldığını ileri sürdü.

Kaynak: İngiltere hakkında şok iddia: Hiçbiri çalışmıyor!

Bu çok ilginç haberi yakın zamanda çıkan bir başka haber için yaptığımız 8 Aralık 2015 tarihli analizimizle birleştirelim:

onemli-bir-haber

İngiliz donanmasının son uçak gemisi HMS Illustrious, sökülüp hurda halinde kullanılmak üzere Türkiye’ye satıldı. İngiltere’nin Falkland Savaşı sırasında hızla hizmete soktuğu 210 metre uzunluğunda, 22 bin ton ağırlığındaki uçak gemisi HMS Illustrious, Portsmouth limanından Türkiye’ye doğru yola çıktı.  Bir Türk şirketi tarafından sökülüp hurda olarak kullanılmak üzere 2 milyon 100 bin sterline satın alındığı belirtilen HMS Illustrious, İngiltere’nin tek uçak gemisiydi. 2014 yılında hizmetten alınan gemi 1990’lı yıllarda Bosna ve Irak’taki uçuşa yasak bölgelerin denetiminde aktif rol oynamıştı.32 yıl görevde kalan ve 1 milyon deniz miline yakın yol yapan uçak gemisinin müze veya otel yapılması da gündemdeydi ancak İngiliz savunma bakanlığı geminin bakım masraflarının yüksekliğini gerekçe göstererek bu yöndeki talepleri geri çevirdi. Şu anda aktif uçak gemisi kalmayan İngiliz donanması için HMS Queen Elizabeth ve HMS Prince of Wales adları verilen iki yeni uçak gemisinin inşası sürüyor. Her ikisi de 2020 yılında aktif hizmete alınması beklenen gemilerden HMS Queen Elizabeth’in 2017 başında denizde test sürüşüne başlayacağı belirtiliyor. (http://www.bloomberght.com)

İngiltere kendisini bu kadar korumasız bıraktığına göre yakın bir zamanda çatışma beklemiyor demektir. İlginç bir durum. İngiltere bu, dikkatle analiz edilmeli.

Yoksa İngiltere’de 2023 yılına mı hazırlanıyor?


Bu iki haberi birleştirince tuhaf bir durum ortaya çıkıyor:

İngiltere, neredeyse bütün dünyanın global bir savaşın eşiğinde olduğunu düşündüğü bir dönemde kendisini uçak gemisiz ve denizaltısız mı bırakıyor yoksa The Sun gazetesinde yer alan  şu cümle birilerinin bir yerlere buyur edilerek bir tuzak kurulduğunun işareti mi?

” (…) ticaret yollarında devriye görevi gören hiçbir denizaltı bulunmadığından, bu yolların İran tarafından kapatılma tehlikesi altında olduğunu ve Kuzey Atlantik’teki Rus denizaltılarına karşı savunmasız kaldığını ileri sürdü. “

Belki de artık savunmalarını tamamen başkasına emanet ediyorlardır. Kimbilir? 

Dikkatle izlemek gerekiyor…