Tayin edilmiş sağ kalan…

Kaynak: Trump’ın yemin töreninde olası bir faciada başkanlığı ‘tayin edilmiş sağ kalan’ alacak

Donald Trump cuma günü yemin ederek ABD Başkanlığı görevini Barack Obama’dan devralacak. Hükümetin her biriminden en önemli üyelerin tek bir noktada toplanacak olması nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Washington’da 28 bin polisin yanı sıra güvenlik birimleri sahada olacak.

‘TAYİN EDİLMİŞ SAĞ KALAN’ OBAMA’NIN KABİNESİ’NDEN OLACAK’

Yetkililer Trump’ın yemin törenine yönelik ciddi bir tehdit olmadığını söylese de Başkan’ın, Başkan Yardımcısı’nın ve diğer Kongre liderlerinin hayatını kaybetmesine yol açabilecek olası bir saldırıdan sonra Trump’ın yerine kimin vekalet edeceğine ilişkin soru işaretleri bulunuyor.  CNN’in haberine göre anayasaya göre başkan ve yardımcısı ölürse ya da görevlerini yapamayacak hale gelirse, yerlerine Temsilciler Meclisi Sözcüsü ardından da Senato’nun geçici dönem başkanının geçmesi gerekiyor. Onların ardından ise başta Dışişleri Bakanı olmak üzere diğer kabine üyeleri geliyor. Yemin töreni için alınan önlemler kapsamında bir Kabine üyesi törene katılmayacak ve olası bir faciada Başkan olmak için hazır bulunacak.

Bu kişiye ‘tayin edilmiş sağ kalan’ deniyor. Başkanlar arası geçiş dönemi olduğu için ‘tayin edilmiş sağ kalan’ niteliğine sahip kabine üyesi Trump’ın değil Obama’ın ekibinden seçilecek. Kafa karıştıran bir diğer konu ise Obama’nın kabine üyelerinin öğle saatlerinde istifa edecek olması. Bu eğer kabine üyeleri yeni yönetimde görevlerine devam etmezlerse olağan bir uygulama. En üst düzey kabine yetkilisi olan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yeri ise  Trump’ın öğle saatlerindeki yemininden sonra bile doldurulmayacak. Trump’ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson’ın bu makama gelmesinin 1 ya da 2 hafta sürebileceği belirtiliyor. Dışişleri kaynakları ise Obama’nın kabinesinde yer alan Siyasi İşler Müsteşarı Tom Shannon’un ‘tayin edilmiş sağ kalan’ olmak için en uygun aday olduğunu belirtiyor. 1997’de eski Başkan Bill Clinton’ın Kongre’ye yaptığı konuşma sırasında Tarım Bakanı Dan Glickman ‘tayin edilmiş sağ kalan’ görevini yapmıştı.

Şimdi tüm bunları okuduysanız, aynı konuyla alakalı 4 ay önce yaptığımız bir analizimizi hatırlatalım: