Bir şey yapamayız o ülkelere gitmeyin…

Konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı Gemi Denetleme Şefliği’ne başvuran Türk armatörler,  yetkililerden “Yardımcı olamayız o ülkelere gitmeyin” cevabını aldıklarını iddia ettiler. 

Geçtiğimiz günlerde Amsterdam ve Rotterdam Limanlarında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk gemilerine uygulanan yaptırımlar gazetemizde yer almıştı. Türk armatörler, Ulaştırma Bakanlığı Gemi Denetleme Şefliği’nde çalışan Bakanlık yetkililerinden konuyla ilgili yardım istediklerini ancak “yardımcı olamayız o ülkelere gitmeyin’ cevabını aldıklarını iddia ettiler.

15 Temmuz hain işgal girişiminin başarısızlığını hazmedemeyen batılı ülkelerin Türk işadamlarına saldırmaya başladığını Yeni Söz Gazetesi’nin sürmanşetinden duyurmuştuk. 15 Temmuz sonrası kuduran Belçika ve Hollanda, Türk işletmesinde bulunan gemilere karşı Paris MOU kapsamında PSC (Port State Control) denetimlerini arttırarak ciddi şekilde Türk armatörlerini kayıplara uğrattığını, uzun ve gereksiz incelemelerle birçok eksiklikler uydurarak Türk firmaları ve Türk iş adamlarını zor durumda bıraktıklarını aktarmıştık.

Ulaştırma Bakanlığı ne güne duruyor?

Bazı Türk armatörler, Ulaştırma Bakanlığı Gemi Denetleme Şefliği’nde çalışan bakanlık yetkililerinden konuyla alakalı yardım istedi. Yetkililerin ise cevaben “hiçbir şekilde yardımcı olamayacaklarını, en iyi çözümün bu ülkelere gitmemek olduğunu” söyledikleri iddia edildi.  Mütekabiliyet çerçevesinde, Türk gemilerine yapılan uygulamaların aynısının Avrupa gemilerine de yapılmasını Bakanlıktan isteyen Türk işadamları, bu konuda da cevap alamadı. “Çok bariz bir şekilde Ulaştırma Bakanlığı’nın Türk armatörleri ortada sahipsiz bıraktığını” ileri süren armatörler, en ufak bir yardımda bulunulmadığını da ekledi. Özellikle Gemi Denetleme Daire Başkanlığı’nı bu konuda ilgisiz davranmakla, şikâyetleri ve başvuruları göz ardı etmekle suçlayan armatörler, bu konuda kendilerine yardımcı olacak bir muhatap bulamamaktan şikayetçi.

İngiliz peç’i takan Bakanın bundan haberi var mı?

Giydiği montta İngiliz Bayrağı olduğu için büyük tepki çeken bir Bakanın emrinde olan bir Bakanlık, Türk gemilerinin yabancı bandıra ile çalışmasından rahatsızlık duyduklarını her fırsatta dile getiren Sn. Başbakan ve hükümet yetkililerine soralım: “Türk bayrağı ile çalışmaları için bir sebep söyleyebilir misiniz? Zira büyük zorluklara karşı işadamlarını sahipsiz bıraktığınız görülmekte…”

Denetçiler tam bir Türk düşmanı!

Genişletilmiş denetleme adı altında sorun ‘üreten’ denetçiler, Türk armatörlerini aciz duruma sokarak maddi kayıplara neden oluyor. Belçika hükümeti tarafından 2 yıl önce atanan müdür ise Türk gemilerinin direkt olarak kendi tersanesine gelmesine dahi engel olarak devletin tanıdığı hakkı bile yok sayıyor. Özellikle gemi denetçileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaretler ederek Türk gemi kaptanlarını kışkırtmaya çalışıyor. Bunlardan biri de Antwerp Limanında denetçi olan Caroline Cornand. Tam bir Türk düşmanı olan ve Türkçe’yi de anlayabilen Cornard, PKK sempatizanı olmasıyla da biliniyor.

http://www.yenisoz.com.tr/bir-sey-yapamayiz-o-ulkelere-gitmeyin-haber-18788

One comment

Comments are closed.