FETÖ meselesinde herkes “tencere dibin kara” durumunda…

screenshot_24

Aydınlık yazarı Rıza Zelyut, Odatv’nin “Fethullah Gülen’den ödül alan Aydınlık yazarı Soner Yalçın’ı eleştirdi” haberinden sonra, aldığı ödülün hikayesini yazdı. Zelyut “O ödülün hikayesi” başlıklı yazıda 1997 yılında ödülü aldığını doğruladı ve o günlerde ülkenin hızla kamplaştığı günler olduğunu, Fethullah Gülen’in ise Erbakan hareketine karşı yumuşak bir üslupla hareket ettiğini yazdı. Rıza Zelyut, Gülen için “Üstüne üstlük, değişik ülkelerde kurduğu okulları ile Türkçe’yi öğretiyordu. Bundan ben mutluluk duyuyordum. Böyle olunca da diyalog ve hoşgörüye katkı olması için yazılar yazdım. Bu yazılarım, GYV tarafından ödüllendirildi” ifadelerini de kullandı.

“GEÇMİŞE KİLİTLENMEYELİM”

Ödülü 6 ay sonra iade ettiğini ve Gülen’in gerçek yüzünün ne olduğunu yayımlanan bir haber üzerine gördüğünü ileri süren Zelyut “Fethullah Gülen’in 2003’ten itibaren AKP’yle yaptığı ittifakı ve bunun sonucunda Ergenekon kumpasıyla başlayan süreci en şiddetli eleştiren yazar olduğumu hiç de mütevazılık yapmadan söylüyorum. Yazdıklarım ortadadır” diye yazdı.

Aydınlık yazarı yazısında ‘geçmişe kilitlenmeyelim’ diye de yazdı ve ekledi: “Biz, Ulusal Kanal’a, Aydınlık’a, Cumhuriyet Gazetesi’ne, Oda Tv’ye yönelik Fethullahçı operasyona o sıralar nasıl karşı çıktıksa bugünkü Sorosçu Cumhuriyet’e de karşı çıkıyoruz.”

ARŞİV AFFETMEZ

Ve…

Rıza Zelyut, yazısında Fethullah Gülen Cemaati’nin Silivri kumpasına karşı nasıl mücadele ettiğini “hatırlatıp”, bizi de bu konuyu araştırmaya davet etmiş.

Peki, öyle olsun…

Madem “araştırmamızı” istemiş Rıza Zelyut! Araştıralım.

Şimdi, çok geçmişe değil, 2011 yılına gidelim.

Yani…

Ergenekon operasyonlarının üzerinden 4 yıl geçmiş, Aydınlıkçılar tutuklu, Odatv kadroları hapiste! Bir avuç gazeteci bu davaların Cemaat komplosu olduğunu haykırıyor.

Peki, Rıza Zelyut Türkiye bu haldeyken, 27 Haziran 2011 tarihinde Güneş gazetesindeki köşesinde ne yazmıştı?

Yazısının başlığı “En büyük milliyetçi Fethullah Hoca”.

Bakın ne diyor Zelyut yazısında:

Bakıldığında Fethullah Gülen’in ve onun topluluğunun (Orası artık bir cemaat olmanın da ötesine geçmiştir) Türk Milleti’nin kimliğinin yaşatılması ve geleceğe aktarılması açısından öneli bir hareketi yıllardır yürüttüklerini görmektesiniz. Bu hareketin başlangıcını uluslararası nitelikte kurulan okullar oluşturmuştur.”

Bununla da kalmıyor.

“Şimdi Türkçe Olimpiyatları düzenletiyor Sayın Gülen. Bu seneki olimpiyatlar Türkiye’nin birçok şehrinde sergilendi. Bu etkinlikler; anadilimize olan ilgiyi kuvvetlendiriyor” diyor Zelyut ve ekliyor: “Sayın Gülen; Türkçe Olimpiyatları için gönderdiği mesajında demiş ki:‘Türkçe’yi güzel kullanmamak milli günahtır.’ Sadece bu cümle bile onun gerçek bir milliyetçi olduğunu gösteriyor.”

Yazısını ise şöyle bitiriyor bugünün Aydınlık yazarı Rıza Zelyut:

“Artık en basit görgü kurallarını bile dillendiremez hale gelen şu Türkiye’de, Fethullah Gülen’in yürüttüğü Türkçe hamlesi; gerçekten de önemlidir. Bu yüzden de biz onu en büyük milliyetçi ilan ediyoruz. Güneydoğu’da Gülenci kuruluşlara yapılan saldırıların altında bu gerçek yatıyor olmasın?”

Tekrar hatırlatalım; Rıza Zelyut bu satırları 2011 yılında yazdı.

Yani Zelyut’un “Gülen’in ödülünü iade ettim” diye iddia ettiği zamandan 14 yıl sonra…

Arşiv affetmiyor!

Odatv.com

http://odatv.com