NATO açıklamasından siz ne anladınız?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ‘Türk askerine saldırıs olursa ve Türkiye NATO’dan yardım isterse ne yapılacak’ sorusunu cevapladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni, Roma’daki NATO Koleji’nde“NATO’nun Akdeniz ve Orta Doğu’da Ortaklarıyla İşbirliği” başlıklı konferansa katıldı.

Stoltenberg, konferans sırasında gazetecilerin,Türkiye askerlerinin şiddet kullanılarak bölgeden çıkarılmaya çalışılması durumunda, NATO’dan yardım isterse ne yapılacak?”sorusunu yanıtlarken, “Türkiye, Suriye ve Irak’taki durumdan en çok etkilenen NATO ülkesi” dedi ve ekledi:

“Türkiye kendini savunması gereken pek çok terör saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Ayrıca unutulmamalıdır ki, Türkiye en yüksek göçmen nüfusunu barındıran ülke. Hepimiz kabul etmeliyiz ki, Türkiye jeopolitik ve jeostratejik konumu nedeniyle önemli bir NATO müttefikidir. NATO olarak biz, Suriye ve Irak’taki bu duruma bir çözüm bulacak her türlü çabayı destekleyeceğiz. NATO aynı zamanda koalisyon güçlerini de hem DAEŞ’le savaşlarında askeri olarak hem de politik müzakerelerde desteklemeye devam edecektir. Bu uzun bir yol, güç bir iş; ancak, hafta sonu çok önemli olduğunu düşündüğümüz görüşmeler yapılacak.”

Kaynak: NATO’dan kritik Türkiye açıklaması

Açıkçası biz bu açıklamayı “Türkiye başının çaresine baksın” diye anladık. Ne demişti ABD?

“Türkiye koalisyonun parçası değildir”.

Ne diyor NATO başkanı? 

NATO aynı zamanda koalisyon güçlerini de hem DAEŞ’le savaşlarında askeri olarak hem de politik müzakerelerde desteklemeye devam edecektir.

Biz mi yanılıyoruz?

 

One comment

  1. Anladılar ki Reis ölse bile bu Türkiye asla eskisi gibi satılmış o çocuklarının iktidarında yönetilemeyecek,hep Reis zihniyeti hakim olacak.O halde yılanın başı daha küçükken ezdik ezdik,yoksa bir 600 yıl daha yönetirler bizi deyip,korkudan direk savaş açamadıkları için 5 – 10 bin kişilik kiralık gruplara ciddi silahlar vererek üstümüze sağlıyorlar,yapılacak şey çok sert kararlı ve cesur olup,ölümü bile korkuturcasına ölüme koşmak!

Comments are closed.