Yine nükleer konusu…

https://www.rt.com
BM yetkilisine göre İsrail’in önümüzdeki 5 sene içinde nükleer testleri yasaklayan anlaşmayı imzalaması muhtemelmiş. Diğer ülkelerinde imzalaması durumunda anlaşma yürürlüğe girecekmiş.
Yıllardır askıda olan ve bir türlü işlerlik kazanamayan anlaşma ile ilgiliShemitah’ya haftalar kalahaberler gelmeye başlaması çok ilginç. Özellikle son iki Süper Shemitah senesinde hep İsrail’in bağlantılı çok büyük olaylar olduğunu daha önce konu etmiştik.

Eski Mossad şefi Tamir Pardo, İsrail’de en büyük tehlikenin toplumsal bölünmelerden kaynaklandığını belirtti. Mossad eski başkanlarından Tamir Pardo, İsrail’deki fanatik sağcılar ile solcular arasındaki kutuplaşmanın devam etmesi halinde iç savaş çıkabileceği uyarısında bulundu.Haaretz gazetesinin haberine göre, Pardo’nun söz konusu uyarıyı Daliyet El-Kermel köyünü ziyareti sırasında yaptı. İsrail’in varlığına yönelik tehdidin dışarıdan değil içeriden geldiğini söyleyen Pardo, iç tehlikeden korkmaları gerektiğini ifade etti. Ortadoğu’da yaşananların içeriden gelen tehdidin hükümetlerin yıkılmasına yol açtığını gösterdiğini kaydeden Pardo, bölge ülkelerindeki silahlı örgütlerin büyük çoğunluğunun hedefi o ülkelerin vatandaşları olduğuna dikkat çekti. Mossad eski başkanı Pardo ayrıca, işgal rejimindeki taraflardan herhangi birini suçlamaktan kaçındı. Pardo’dan önce de işgal rejimi yetkililerinden bazıları faşizmin arttığına ve sol grupları tehdit ettiğine dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.
Bu sıralar İsrail merkezli haberlere daha dikkatli bakmanızı tavsiye ederiz…