Rusya-Türkiye yeniden dost olunca İran-İngiltere dostluğu kaçınılmazdı…

İran’ın resmi ajansı İRNA’nın haberine göre, İran ve İngiltere, diplomatik ilişkilerini büyükelçilik seviyesine çıkarttı.Haberde, İran’ın İngiltere büyükelçiliğine atanan Hamid Baidinejad ve İngiltere’nin Tahran büyükelçiliğine atanan Nicholas Hopton’un güven mektuplarını, ilgili ülkelerin dış işleri bakanlarına eş zamanlı sundukları belirtildi.Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü Kasım 2011’de İngiltere’nin İran’a yönelik yeni yaptırım kararları almasının ardından muhafazakar bir grup büyükelçilik binasına saldırarak İngiliz bayrağını yakmıştı.Çıkan olaylardan sonra İngiltere Tahran’daki büyükelçiliğini kapatmıştı. Geçen yıl Ağustos ayında her iki ülkenin büyükelçilikleri maslahatgüzar seviyesinde tekrar açılmıştı.
Yeniden Rusya ile ‘Büyük Oyun’ günlerine dönmek isteyen İngiltere, Rusya-Türkiye ilişkilerininin düzelmesinin ardından bölgede yeni partneri olarak İran’la arasını ısıtıyor. Uzun süre Türkiye’ye dil dökmesipek işe yaramamış gözüküyor.
Ama unuttuğu birşey var. Büyük oyunu büyük oyuncular oynar. İngiltere Çin’de yapılan G20 zirvesi aile fotoğrafında hangi sırada yer aldığına bir bakmalıdır…

Şaşırmayın…