Güney bölgesinde artan talep? Hımm…

ABD’de yeni konut satışları Temmuz’da düşüş beklentisine karşılık güçlü biçimde arttı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre konut satışları %12.4 artışla 654 bin adete çıktı ve 2007 yılının Ekim ayından beri en yüksek seviyeye ulaştı.Bu yükselişte ülkenin Güney bölgesinde artan talep etkili olurkenveri, konut piyasasında kalıcı bir güçlenme olduğunu gösterdi.Bloomberg’in anketine katılan uzmanların beklentisi % 2 düşüştü. Haziran ayı verisi ise 592 binden 582 bine revize edildi. Veriler, ortalama yeni konut fiyatlarının Temmuz ayında yıllık %0.5 düşerek ortalama 294 bin 600 dolara gerilediğini gösterdi.İşe alımlar ve düşük borçlanma faizlerinin sektörü desteklediği ve stokların azlamasına neden olduğu belirtiliyor.

ABD’de siyah silahlı milis grubu Yeni Kara Panterler’in lideri Babu Omowale, siyahilere ‘güney eyaletlerine göç etme’ çağrısında bulundu. Omowale’ye göre siyahlar böylece ‘devlet içinde devlet’ kurabilecek ABD’de beyaz polislerin siyahları öldürme olaylarına tepkiler dinmezken ülkenin bir iç savaşa sürüklenip bölünme korkusunu körükleyen bir açıklama geldi.
‘GÜNEYE GÖÇ EDİP EKONOMİLERİNİ ELE GEÇİRMELİYİZ’
Siyah haklarını savunmak için kurulan milis grup Yeni Kara Panterler’in lideri Omowale, bir New York radyosuna verdiği demeçte, ‘(Siyahlar olarak) Louisiana, Mississippi, Güney Carolina, Alabama ve Georgia eyaletlerine geri göç başlatmalı ve bu eyaletlerin ekonomisini ele geçirmeliyiz. Habertürk’ün haberine göre, siyahlar gelince beyazlar çıkacaktır. Bu bizim için o kadar güç süreç değil. Böylece ülke içinde kendi ülkemize sahip olabiliriz’ görüşünü savundu.
‘TAMAMEN KOPAMAYIZ’
Kara Panter Partisi kurucusu ve P. Newton Silah Kulübü’nün de kurucuları arasında bulunan Omowale, ‘ABD’den tamamen kopmanın mümkün olmadığının farkındayız. Ama toprağımız, kendi kasabalarımız ve kurallarımız olabilir. Bunlar süreç içinde sağlanır. Siyahların kazandığı paraları kontrol altına alabiliriz. Toplumumuzun siyasetini yönlendirebiliriz. Eğitim müfredatımıza biz karar verebiliriz. Çocuklarımıza ABD tarihinde siyahilerin yerini doğru biçimde aktarabiliriz’ dedi.