Avrupa ‘demokrasisi’ ve 2014 yılından bir hatırlatma…

Her fırsatta demokrasiden, ifade özgürlüğünden ve insan haklarından söz eden Avrupa’da skandal bir tartışma yaşanıyor.DW’de yer alan habere göre; Almanya’da Hristiyan Birlik partileri, Türkiye’deki darbe girişimine tepki göstermek isteyen Türklerin Köln’de düzenlemeyi planladığı gösteriye nefret kustu.
‘ÜLKEYİ TERKEDEBİLİRLER’
Haber portalı Spiegel’e konuşan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer, Türkiye’deki iç politik sorunların Almanya’ya taşınamayacağını belirterek ‘Türk iç politikasına angaje olmak isteyenler, elbette bu ülkeyi terk edebilir ve Türkiye’ye geri dönebilirler’ diye konuştu. Scheuer, ‘Toplanma ve gösteri düzenleme özgürlüğü, Türkiye’deki iç sorunların ve şiddetin Almanya’ya taşınması değildir’dedi.
‘YASAK BAŞVURUSU İNCELENEBİLİR’
Hristiyan Demokrat Birlik’in iç politika uzmanı Wolfgang Bosbach da gösteri yasağının gündeme gelebileceğini ifade etti. Bosbach, ‘Gösteri yasağının önündeki engeller bilindiği gibi oldukça yüksek. Ancak ilgili makamlar, planlanan gösteride cezai ya da şiddet eylemleri meydana gelebileceğine ilişkin somut bilgilere sahipse, gösterinin yasaklanmasına ilişkin bir başvuru ciddiyetle incelenmelidir’ diye konuştu.
15 BİN KİŞİ BEKLENİYOR
Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), internet sayfasında yer alan bilgilere göre pazar günü Köln’de ‘Darbe teşebbüsüne karşı omuz omuza’ adlı bir miting düzenlemeye hazırlanıyor. Polis, gösteriye yaklaşık 15 bin kişinin katılacağını tahmin ediyor. Bu gösterinin yanı sıra Erdoğan karşıtları ve aynı zamanda aşırı sağcı Pro NRW partisi de gösteri düzenlemek istiyor. Alman emniyeti de bu nedenle Köln’de geniş güvenlik önlemleri alıyor. Polis, UETD’nin gösterisine yaklaşık 15 bin kişinin katılacağını tahmin ediyor.
SABOTE ETMEYE ÇALIŞACAKLAR
Ayrıca Almanya’da Sosyal Demokrat Parti, Hür Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti’nin gençlik örgütleri de pazar günü Köln’de ‘Erdoğan çılgınlığı durdurulsun – Türkiye’de demokrasi ve insan hakları’ sloganıyla gösteri düzenleme çağrısı yaptı.
Hatırlarsanız aynı Almanya 2014 yılında Erdoğan’ın bu ülkede miting yapmasını engellemeye çalışmak için gizliden gizliye büyük salonlarının kiralanmasına engel olmaya çalışmıştı.

Buradan şunu anlıyoruz. Bundan son Grönland’da ayı balıkları kıyımı veya Japonya’da balina kıyımı gibi mevzularda da Almanya’da gösteri yapılamayacak. Sonuçta bunlar da  o ülkelerin iç sorunu.
Zavallı Avrupa ekonomik bitişine entellektüel bitişini de ekleyerek son sürat yokuş aşağı gidiyor.
Neyse biz sizi yavaşlatmayalım. Bu yolda devam edin, nasıl olsa bir yere toslayınca duracaksınız…