Sözcü silahlı İHA’yı görmez, nikah salonunu görür…

Haber çok uzun. İlgilenen linke tıklayabilir. 5-6 dev foto eşliğinde sunulan habere bakınca bu salonun Cumhurbaşkanının kızının nikahı için özel olarak inşa edildiğini sanırsınız.
Peki İsrail’in Sözcüsü aslında neyi gizliyor;
Malumunuz üzere 2 gün önce Türkiye’nin ilk silahlı İHA’sı olan Bayraktar ( yani Sümeyye Erdoğan’ın müstakbel eşinin de sahibi olduğu firma) ilk kes harp başlıklı akıllı mühimmatla uçuş yaparak hedefi 12’den vurdu.

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar, dün yapılan testlerde MAM-L tipi harp başlıklı akıllı mühimmat attı. Kale-Baykar ortaklığında geliştirilen taktik sınıftaki İHA’dan Konya atış sahasında ateşlenen Roketsan’ın geliştirdiği mühimmat, 8 kilometreden hedefini tam isabetle vurdu.Bayraktar, ilk atış testini geçtiğimiz yıl aralık ayında yapmıştı. Mühimmatların üzerine yazılan ‘Beni at, onu atma’, ‘Atcem deyon atmeyon’ yazıları ile dikkat çekmişti. İlk atış üzerinde harp başlığı olmayan test mühimmatı ile gerçekleştirilmişti.Testlerin ardından Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, fotoğrafları Twitter hesabı üzerinden paylaşarak ‘Ne kadar gurur duysak az, gözümüzdeki yaşlarla, Herşeyi Milli olan İHA’mız hedefi tam isabet vurdu. Nerden nereye’ diye yazdı.Bu testlerde birlikte silahlı İHA için ‘kalifikasyon’ aşaması tamamlanmış oldu. Önümüzdeki aylarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin testlerinin yapılarak Bayraktar İHA’larının silahlı olarak da kullanılması planlanıyor.Halen devam eden testlerde, İHA’nın mühimmat taşıyacak şekilde görev yapması planlanıyor. Roketsan’ın insansız hava aracı platformları için geliştirdiği MAM-L ve MAM-C mühimmatlarının ağırlıkları 22,5 kilogram. 10 kilogram ağırlığında harp başlığına sahip güdümlü mühimmat, 8 kilometreden hedefini vurabiliyor.
Bilindiği üzere Türkiye senelerce İsrail yapımı Heronlar’a muhtaç bir şekilde yaşamış ve bu uçaklar birbiri ardına düşmüş, ayrıca alınan her istihbarat yazılım dolayısı ile İsrail’e de gitmişti. İşte o işe yaramaz İHA’lar yerine bir başarı hikayesi olan Bayraktar hedefi tam 12’den vurunca İsrail’in gazetesi Sözcü bir başka yerden hedefi 12’den vurmaya çalışıyor ama artık ne kadar zavallı ve bitik olduklarını göstermekten başka bir işe yaramıyor.
Konuyla ilgili diğer analizlerimiz için tıklayınız…