Ortadoğu’daki sun’î devletler bizim eserimiz…

SİYONİST JOE’DAN TARİHİ İTİRAF
ABD’nin Siyonist Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu hafta Irak’a gerçekleştirdiği ziyarette Türk medyasının görmezlikten geldiği tarihi itiraflarda bulundu. Bugün barışı sağlamaya çalıştığımız tüm yerlerdeki parçalanmalar ve sun’î devletler bizim eserimiz itirafında bulunan Yahudi Biden, bunu yaparken etnik, dinî ve kültürel yapıları kullandıklarını söyledi. Bunu yaptıktan sonra “Buraları parçalayıp, sonrada birlikte yaşayın dediğimiz yerler” diyen Biden, Irak’tan pagan Papa ile görüşmek için Vatikan’a geçti.(…)
BİDEN: SUNİ DEVLETLER DOĞURDUK
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu hafta gün Irak’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Biden, Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar el-Abadi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) merkezi Erbil’de IKYB Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. Biden, Irak’tan sonra Vatikan’a uçtu ve dün Papa Françesko’nun da konuşma yaptığı kanser üzerine bir konferansa katıldı.
Bağdat’tayken ABD Büyükelçiliği’ne de ziyarette bulunan Joe Biden, buradaki askerlere ve diplomatlara yaptığı konuşmada Irak’ın birliği konusunda tartışmalar meydana getirecek açıklamalar yaptı. ABD Başkan Yardımcısı, “Bugün barışı sağlamaya çalıştığımız tüm yerleri düşünün. Sizi gönderdiğimiz tüm yerleri. Bunlar tarihte suni sınırlar çizdiğimiz, birbirinden tamamen ayrı etnik, dini, kültürel gruplardan suni devletler doğurduğumuz, ‘Bunu alın. Birlikte yaşayın” dediğimiz yerler” ifadesini kullandı.
IRAK’IN BÖLÜNME SENARYOSU MU HAZIRLANIYOR?
Biden’ın gezisi çerçevesinde New York Times gazetesi, “Irak, kargaşaya saplanmışken bazıları ülkenin bölünmesi çağrısı yapıyor” başlıklı bir haber yayınlayarak bu yöndeki görüşlere yer verdi. NYT, Biden’ın 2006’da Irak’ın Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında ayrılmasını savunduğunu hatırlattı. Biden, bu önerisini NYT’da çıkan makalesinde gündeme getirmişti.Ancak Biden, başkan yardımcılığı görevi boyunca ABD’nin Irak’ın bütünlüğünden yana olan resmi politikasını izledi. NYT, Biden’ın önceki gün ABD elçiliğindeki konuşmasının ise eski önerisini akıllara getirdiğini yazdı. Gazete, Bağdat’taki BM görevlilerinin de ‘uluslararası toplumun Irak’ın bölünmesini nasıl idare edeceğini sessizce çalışmaya başladığını’ da iddia etti.
ABD’nin Irak’taki toprak bütünlüğü politikasının değişmediğini yazan New York Times gazetesi, ancak Bağdat’taki BM görevlilerinin Irak’ın bölünmesinin uluslararası toplum tarafından nasıl karşılanacağına dair çalışma yürüttüğünü de öne sürdü. (…)