Türkiye kendi ordusuyla, polisiyle savaşıyor. Ya bu korkaklar?

İngiliz devlet televizyonu BBC, İran yönetiminin Esad güçleri yanında savaşmak için oluşturulan Şii milis gruplarına katılmak üzere Afgan gençlerini Suriye’ye gönderdiğini ortaya çıkarttı.Suriye’ye giden Afgan gençlerinin sayısıyla ilgi bilgi verilmezken, İnsan Hakları İzleme Örgütü, IRGC tarafından askere alınan Afganlıların sayısının 10 bin civarında olduğunu iddia edildi. (…)
Burada bizde bir katkı yapalım bu habere. İran bu savaşçıları polis üniforması ile Tahran sokaklarında gösterileri bastırmak içinde kullanıyordu 4-5 sene kadar önce.

The Guardian gazetesi, İngiltere’de savunma konularında hizmet veren bir şirketin, Irak işgali sırasında Afrikalı çocukları paralı asker olarak kullandığını yazdı. Şirkette daha önce üst düzey yöneticilik yapan James Ellery tarafından yapılan açıklamada, ‘Afrikalı çocuk askerlerin Avrupalı askerlere göre daha ucuz olduğu için’ bu yönteme başvurulduğunu belirtti. Sierra Leone’yi ‘işsizliğin yüksek olduğu ve iyi işgücü olan’ bir ülke olarak tanımlayan Ellery, buradan alınan eski çocuk askerlerle Irak’taki ABD varlığının masraflarını düşürdüğünü söyledi. (…)
İşte vekalet savaşları yaptıran kan emici eski imparatorlukların durumu. Kendi ülkelerini savunmak için değil başka yerlerde savaştırmak için başkalarının çocuklarını kullanan insanlık düşmanı ‘medeniyetler’. Onun içi kaybetmeye mahkumlar…