Ne korkutmaya çalışmışlardı sizi şu Rusya ile…

Rusya lideri Putin geleneksel hale gelen ve bu yıl 14.’sü düzenlenen Direkt Hat programında merak edilen pek çok soruya yanıt verdi. Putin, Türkiye’ye ekonomik ambargonun Rusya ekonomisini vurduğunu söyledi.
‘PAHALILIK 2 KAT ARTTI NE YAPACAĞIZ’ SORUSU
Rus lidere ilk sorulan soru hayatın pahalılığı ile ilgili oldu. Putin, bir Rus vatandaşın ‘Geçen sene ailem için birçok ürün aldım. 5 bin ruble harcadım bunun için.. Şu anda 10 bin ruble harcamam gerekiyor aynı şeyleri alabilmek için.. Ama hükümetimiz enflasyonun o kadar da yükselmediğini söylüyor. Kime bu soruyu sormam lazım’ isyanı sonrasında  ülkedeki ekonomik durumun kötüye gittiğini kabul etmek zorunda kaldı.
‘YAPTIRIMLAR AĞIR DARBE VURDU’
‘Tabii ki dış ülkelerden gelen ürünlere yaptırımların da bu duruma ağır bir etkisi oldu. Çünkü iç ürünlere dönmek zorunda kaldık. Bu da bazı ürünlere ulaşılamamasından dolayı fiyatların yükselmesine neden oldu. Örneğin tarım sektöründe 40 milyon Rus vatandaşı yaşıyor ve bundan hayatını kazanıyor.
‘BÜYÜK BİR SORUN OLDUĞUNU KABUL EDİYORUM’
Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için bu vatandaşlara daha fazla yük binmiş durumda ama bu sorunların geçici olduğunu düşünüyorum. Rus ürünlerinin bütün piyasalara dağılacağını düşünüyorum. Bunun büyük bir sorun olduğunu vatandaşlarımız için görüyorum ve kabul ediyorum’.
Sizi öcü gibi korkuttukları Rusya’nın düştüğü duruma bakın. Modern dünya böyle birşey. Kahvaltı da S-300 akşam yemeğinde Su-27 yenmiyor. Dış politikada kiminle dalaştığına iyi bakacaksın. Soğuk savaşın en sıcak olduğu yıllarda bile Rusya’nın aç kalmamak için Batı dünyasından hatta ABD’den pirinç vb. ürünler satın aldığını çoğu kişi bilmez.
İşte sizi korkuttukları Rusya’nın gerçek hali. Hani bizi yutuverecek olan güneydeki yeni sınır komşumuz Rusya.