İİT (ve İslam Ordusu) toplantısı başlarken gelen haber. ABD-IŞID görüşmesi…

14 Nisan Perşembe günü başlayacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısı öncesinde bugün Yeni Şafak gazetesi bombayı patlattı.

DAEŞ’le mücadele için Irak’a 400’ü aşkın askeri danışman gönderen ABD’nin, terör örgütü içindeki BAAS’çı komutanlarla görüşme trafiği başlattığı ortaya çıktı. ABD’li 7 istihbarat görevlisinin örgütün örgütün iki numaralı ismi Ebu Ahmed El Alvani ile görüştüğü iddia edildi.
Havice’deki görüşmelerin Musul’un önemli aşiretlerinden Şammar ve Cuburi aracılığıyla ayarlandığı belirtildi.
Görüşmeler için Türkiye’ye yakın Tahii aşiretinin devreye sokulmak istendiği ancak görüşmelerin sızabileceği ihtimali nedeniyle bundan vazgeçildiği belirtildi.
DAEŞ ile mücadele kapsamında Irak’a 400’ü aşkın askeri danışman gönderen ABD’nin DAEŞ’le görüştüğü ortaya çıktı. Irak ordusunu, Peşmerge güçlerini ve sivil paramiliter güçlerden oluşan Haşdi Şahabi gruplarını DAEŞ’e karşı operasyonlarda koordine etmeye çalışan ABD’nin aynı zamandaDAEŞ içindeki eski BAAS’çı komutanlarla görüşme trafiği başlattığı öğrenildi.
9 Haziran 2014’ten bu yana Irak’ın en büyük ve en kalabalık ikinci kenti olan Musul’u elinde tutan terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyonlar geçtiğimiz ay sonu itibari ile başlatılırken, ABD’li 7 istihbarat görevlisinin DAEŞ’in en tepesindeki isimlerden Ebu Ahmed El Alvani ile 2 kez görüştüğü iddia edildi.
Alvani’nin, Saddam Hüseyin döneminde Cumhuriyet ordusunda yer aldığı ve Musul’daki güçleri koordine ettiği belirtiliyor.
“TÜRKİYE DUYAR’ KORKUSU
DAEŞ ile ABD arasındaki ilk görüşmenin 7 Kasım tarihinde Musul’un önemli aşiretlerinden Şammar aşiretinin aracılığı ile ikinci görüşmenin ise 3 Şubat’ta Cuburi aşiretinin aracılığı ile Kerkük’ün Havice yakınlarında gerçekleştiği kaydedildi
İddiaya göre, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğu’ndan gelen”Irak’taki DAEŞ yapılanmasının yüzde 85’nin Iraklı ve eski BAAS’çılardan oluştuğu’ şeklindeki raporlar doğrultusundayapılan görüşmeler için ilk olarak Havice’nin önemli 3 aşiretinden biri olan ‘Tahii’nin devreye sokulmak istendi.
Ancak Tahii aşiretinin Türkiye ile yakınlığından dolayı ABD’li uzmanlar, görüşmelerin sızabileceği düşüncesi ile Ekim ayında rotayı Cuburi aşireti liderlerine çevirdi.
GÖRÜŞME SONRASI ÜÇ OPERASYON
ABD’nin bu görüşme trafiği ile DAEŞ içindeki BAAS’çılarla işbirliğinin koşullarını geliştirmenin yanı sıra özellikle BAAS’çıların içindeki en güçlü kanat veeski Saddam ordusunun bel kemiğini oluşturan isimlerin oluşturduğu Muslavi ve Nakşibendi ordusunu yanına çekmek istediği kaydedildi.
İlk görüşmenin ardından ABD’li danışman askerlerin öncülüğünde Havice’ye üç operasyon gerçekleştirildi.
Kaynaklar, DAEŞ ile yapılan iki görüşme sürecinde örgütün lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin 3 kez ölümden döndüğünü ve ikisinde yaralandığı belirtirken iki suikastta da Bağdadi’nin en yakınındaki isimlerin öldüğüne dikkat çektiler.
Suikastlar sonrasında Bağdadi’nin yerinin büyük bir gizlilik içinde tutulmasına rağmen 3 suikastın gerçekleşmiş olmasından dolayı en yakın birimlerinden istihbarat gittiği gerekçesi ile Bağdadi’nin bazı isimleri doğrudan öldürttüğü öğrenildi.El Kaide planından farklı oldu
ABD, Osama Bin Ladin operasyonu öncesinde de defalarca Afganistan ve Pakistan sınır hattında operasyonlar düzenlemiş ancak uzun uğraşlardan sonra Ladin öldürülebilmişti. Iraklı uzmanlar, Ladin operasyonundan farklı olarak ABD’nin El Kaide’yi bitirmek için operasyonlar düzenlediğini ancak bu sefer taktiğin farklı olduğunu belirtiyor.Uzmanlar, DAEŞ ile görüşmeler trafiğinde BAAS’çılarla DAEŞ’çileri birbirinden ayırıp BAAS’çıların sisteme entegre edilmesi planının devrede olduğunu belirtiyorlar.
Bu haberi tam manasıyla analiz etmek için Star gazetesinin bugün attığı manşete bakalım;

Türkiye Batı dünyasının terörle mücadele bahanesiyle istediği savaşı başlatma oyununu elinden alıp bende varım deyince ve İslam ordusunu terörle mücadele temelinde kurunca Batı şoka girdi. ABD Işıd’ı yeniden dizayn ederek gözlerden saklamaya çalışıyor. Işıd manşetlerden düşünce muhtemelen bize dönüp ‘tamam tehlike geçti, artık İslam ordusunu dağıtın’ diyeceklerdir.Ama cin artık şişeden çıktı. Sizi bu coğrafyada daha çok hezimetler bekliyor. İşte bugün bültenlere düşen bir haber…

Bu konuyu işlemeye devam edeceğiz…