ABD’da klikler savaşı kızışıyor…

Carter, Senato Tahsisatlar Komitesi’nde “2017 Savunma Bütçesi” konulu oturumda konuştu.
Ashton Carter yaptığı konuşmada, ABD Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı olan Cumhuriyetçi Parti’nin Teksas temsilcilerinden Mac Thornberry’nin bu hafta başında sunduğu yasa tasarısından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Senato Tahsisatlar Komitesi’nin bu yasa tasarısını desteklememesi gerektiğini vurgulayan Carter,”Bu girişim beni çok derinden rahatsız etmektedir. Afganistan’da, Irak’ta ve Suriye’de savaşan askerlerimizin maddi desteğinin yılın ortasında kesilmesini öngören ve savaş için kullandığımız parayla oynanan bir kumardır.” dedi.
Thornberry’nin sunduğu yasa tasarısı,ABD ordusunun yeni silah alınması ve insan gücünün artırılması için bütçe artırılmasını, buna karşın bu masrafların savaş durumu için ayrılan bütçeden kısılmasını ön görüyor.
Bu yasatasarısının geçmesi durumunda, Barack Obama’nın yerine geçecek yeni başkanın, savaş durumu harcamaları bütçesinde yapılacak bu kesinti sebebiyle Kongre’den bütçe desteği istemesi gerekecek.
Üzerinde kafa yorulması gereken bir haber. Özellikle şu haberle birleştirilince;

Trump: Rusya ve Çin’e mahkum değiliz
ABD’deki başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olmak için kampanya yürüten iş adamı Donald Trump, dış politika Çin ve Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini, NATO müttefiklerinden savunma için daha fazla katkı yapmasını isteyeceğini, Ortadoğu’da ise bölgesel istikrarı destekleyeceğini söyledi.
(…)
Trump, Rusya ve Çin ile barış ve dostluk içinde yaşamak istediklerini belirterek, ‘Bu iki ülke ile ciddi farklılıklarımız var ve ikisini de dikkatle takip etmeliyiz. Ancak düşman olmaya mahkum değiliz. Ortak çıkarlar temelinde ortak bir zemin aramalıyız.’ dedi.
Rusya ile gerginliği düşürmenin ve iyi ilişkilerin mümkün olduğunu ifade eden Trump, ‘Sağduyu, bize bu korkunç düşmanlık çemberinin sona ermesi gerektiğini söylüyor ve yakında erecek.’ diye konuştu.Trump, başkan olursa Rusya ile iyi bir anlaşma yapmak istediğini,yapamazsa masadan derhal kalkacağını söyledi.
Trump, Çin konusunda ise bu ülkenin ekonomik olarak ABD’den istifade ettiğini ve artık ABD’ye saygı duymadığını savundu. Çin yönetiminin Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetlerini hatırlatan Trump, ‘Bunu yapmamaları gerek. Ülkemize ve başkana hiç saygıları yok. Ya birlikte çıkar sağlayacağız ya da herkes kendi yoluna gidecek. Gerekirse olması gereken bu.’ ifadesini kullandı.
NATO
Başkan seçilirse ABD’nin NATO müttefikleri ve Asya’daki müttefikleriyle iki ayrı zirve düzenleyeceğini belirten Trump, bu zirvelerde ‘mali taahhütlerin yeniden dengelenmesini’ konuşacağını söyledi.
Daha önce de NATO müttefiklerinin savunma için daha fazla pay ödemesini isteyen Trump,’Ayrıca, ortak zorluklarla başa çıkmak için yeni stratejileri de ele alacağız. Örneğin, NATO’nun köhne misyon ve yapısını nasıl iyileştirebileceğimizi konuşacağız.’ dedi.
ORTADOĞU
Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ABD’nin tutarlı bir dış politikası olmadığı görüşünü dile getiren Trump, şunları söyledi:
‘Bir gün Libya’yı bombalıyoruz ve halk için demokrasiyi geliştirmek adına bir diktatörden kurtuluyoruz. Ertesi gün aynı halkın ülke çökerken acı çekmesini izliyoruz. Hayatlar yok oluyor,devasa miktarda paralar kaybediliyor.Dünya artık farklı bir yer. Biz yardımsever bir ülkeyiz ama Obama ve Clinton’ın mirası zayıflık, kargaşa ve düzensizlik yani tam bir keşmekeş olacak.’
ABD yönetiminin Ortadoğu’yu ‘her zamankinden daha kaotik ve istikrarsız hale getirdiğini’ ifade eden Trump,ABD’nin Irak, Suriye ve Libya’daki eylemlerinin DAEŞ’in doğmasına neden olduğunu söyledi. Trump, geçmişte ABD’nin Irak’ı işgaline de karşı çıktığını, haklılığının şimdi görüldüğünü söyledi.
Trump, ‘Ortadoğu’daki amacımız teröristleri yenmek ve radikal değişimler yerine bölgesel istikrarı desteklemek olmalı.’ görüşünü dile getirdi.
İSRAİL’E DESTEK, İRAN’A TEPKİ
Konuşmasında İsrail’e de değinen Trump, ‘Dostumuz ve Ortadoğu’daki tek gerçek demokrasi, ahlaktan yoksun bu yönetim tarafından hor görüldü ve eleştirildi’ dedi.
Obama’nın İsrail’in hiçbir zaman dostu olmadığını savunan Trump, ‘Obama, İran’a şefkatli bir aşk ve ihtimam göstererek bu ülkeyi yeniden büyük bir güç haline getirdi.’ şeklinde konuştu.
Trump, göreve gelmesi halinde DAEŞ’i bitireceğini, ‘DAEŞ’in günlerinin sayılı’ olduğunu ve bunu yaparken de asker gönderilmesi gibi konuların gizli tutulacağını vurguladı.
ABD’nin eski dostlarıyla kavgaya tutuştuğunu, şimdi bu ülkelerin yardım için başka yönlere kaydığını belirten Trump, ‘Dostlarımıza ve müttefiklerimize sesleniyorum. Amerika yeniden güçlü ve güvenilir bir müttefik olacak. En sonunda Amerika’nın çıkarları ve müttefiklerimizle paylaştığımız çıkarlar temelinde tutarlı bir dış politikamız olacak.’ ifadesini kullandı.