İşgalcilerin çocukları, Çanakkale savaşının yıldönümünde pes etmeyeceğiz mesajı verdi…

Çanakkale zaferinin yıldönümü olan bugün Cumhuriyet gazetesinin 1. sayfa analizidir;
Almanlar’ın korkusunu İstanbul korkusu diye yutturmaya çalışır;

Alman parlamentosunun tehditlerini savurur;

Amerikan sopası gösterir;

Fransız gazetesine bizim gibi adamlarınızı feda etmeyin diye yazar;

Fransız Le Monde gazetesi dünkü sayfalarında gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın kaleme aldığı yazıya yer verdi. Dündar’ın “Avrupa, Türk demokratları hayal kırıklığına uğrattı” başlıklı yazısında, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki mülteci pazarlığı eleştiriliyor. Yazısının bir bölümünde Erdoğan’ın 20 yıl önce 1996’da gazeteci Nilgün Cerrahoğlu’na verdiği söyleşideki “Demokrasi bir tramvaydır. Gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz” sözünü anımsatan Dündar, “Şimdi 20 yıl sonra Erdoğan’ın indiği tramvaya Avrupa liderlerinin doluşmak için seferber olmasını, buna karşın kendi değerlerine inananları raylar üzerine yatırmasını ibretle izliyoruz” diye yazdı.
Avrupa’ya uyarı
Dündar Avrupa’yı hem uyaran hem de önemli mesajlar içeren yazısını şöyle noktaladı: “Batı, gündelik çıkarları uğruna, tarihsel ilkelerini feda ediyor. Ve bu ikiyüzlülüğüyle diğer kıtalardaki müttefiklerini kaybediyor. “Mültecileri bizden uzak tutun da, içerde ne yaparsanız yapın” diyerek Avrupa sınırlarından uzakta bir toplama kampı kiralamak ve kampın gönüllü bekçisinin zulmüne göz yummak, sadece Batı için değil, insanlık için utanç vericidir.Bu mücadele, Batı ile Doğu arasında değil.Avrupa ile Türkiye arasında da değil. Bu mücadele, Batı’da ve Doğu’da insan haklarına, basın özgürlüğüne ve demokrasiye inananlarla, her iki cenahta bu değerleri ayaklar altına alanlar arasında. Eğer birinciler kaybederse, yenilen sadece Türkiye’deki demokratlar değil,laiklikten kadın-erkek eşitliğine, düşünce özgürlüğünden yargı bağımsızlığına kadar bir dizi evrensel değer olacaktır. Avrupa, asıl bu yenilgi sonrası, sınırlarını, kendi eliyle büyüttüğü zorbaların baskısından korumakta zorlanacaktır.”
İngiliz’in pes etmeyeceğini söyler;

Alman/israil yandaşı Doğan’ı savunur;

Son olarak aklınca şehitlerle dalga geçer;

Ve bütün bunlar Çanakkale zaferinin 101. yıldönümün kutlandığı bugünkü Cumhuriyet gazetesinin 1. sayfasıdır. Ve Cumhuriyet’in internet sitesinden manalı bir haber; Yukarıda Cumhuriyet gazetesinin 1. sayfasına bakınca ‘yerimizi başka kuvvetler alabilir’ cümlesinde kastedilenin Türkler olduğunu düşünmüyoruz.