Bunu hala yutan kaldı mı?

Hürriyet manşeti atmış internet sitesinde.Tehlikeli tırmanış varmış!

Pentagon, ‘Rusya’nın saldırgan tutumuna karşı’ Doğu Avrupa’ya bir zırhlı tugay gönderileceğini açıkladı.
ABD, Doğu Avrupa’daki askeri varlığını güçlendiriyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, bir zırhlı tugayın NATO’nun doğu kanadına sevk edileceği, bu adımın Avrupalı müttefiklerin Rusya’nın saldırgan tavrına karşı endişeleri nedeniyle atıldığı bildirildi.DW’nin haberine göre, ABD ordusunun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (Eucom), daha önce yaptığı açıklamadamuharip tugayın sevkinin 2017 şubat ayında başlayacağını açıklamış, Başkan Barack Obama, ocak ayında Avrupa için savunma harcamalarının artırılacağını söylemişti. Böylece 2017 sonu itibariyle Avrupa’da Amerikan ordusuna bağlı üç tugayın bulunması planlanıyor.RUSYA: ÖNLEMLER ALIYORUZABD’nin adımınaRusya’dan yanıt gecikmedi. Rusya’nın NATO elçisi Aleksander Gruşko, karşı önlemler alacaklarını açıklayarak, “Elimiz kolumuz bağlı seyredecek değiliz. ABD’nin askeri varlığını artırmasının hiçbir gerekçesi yoktur ve buna karşı biz de düzenli olarak gerekli gördüğümüz askeri önlemleri alıyoruz” diye konuştu.Amerikan tugayının başta Rusya’ya komşu Baltık ülkeleri ve Polonya olmak üzere Bulgaristan ve Romanya’da da düzenli olarak tatbikatlara katılması, 4 bin 200 asker, 250 tank, ayrıca obüs, askeri taşıt ve bin 700 taşıtı kapsaması öngörülüyor.Tugayda dokuz ayda bir askerlerin değiştirilmesi ve yeni askeri teçhizatın Avrupa’ya taşınması planlanıyor. Sabit teçhizatın ise Almanya, Belçika ve Hollanda’da depolanması öngörülüyor.

http://www.hurriyet.com.tr

(…) Rusya ile Gürcistan arasındaki çatışmaların yeniden alevlenmesi Batılı devletlerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların genişlemesine sebep olacaktır. Hatta bu durum ABD ve Avrupalı devletlerin bu tutumu Rusya’nın NATO üyesi olan ve olmayan komşularını cesaretlendirecektir. Böyle bir gelişme yeni ABD hükümeti için göz ardı edemeyeceği zorlukları doğuracaktır;Soğuk Savaş atmosferindeki gibi gergin ilişkiler.
Biz buna tehlikeli tırmanış değil tatlı paylaşım diyoruz. Avrupa ve dünyayı yeniden paylaşım savaşı başladı. Avrupa’da ve Türkiye’de bombalar boşa patlamıyor. Bu vesileyle konuyla alakalı bazı eski analizlerimizi hatırlatalım;