Star gazetesinin tuhaf haberlerine bir yenisi daha eklendi…

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın İran’a Sukhoi  Su-30SM tipi savaş uçakları satması durumunda BM Güvenlik Konseyi Kararlarının ihlal edilmiş olacağını bildirdi.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın İran’a Sukhoi  Su-30SM model çok fonksiyonlu jetler satacağına dair haberlere ilişkin yazılı bir  açıklama yaptı.Rusya’nın İran’a bu jetleri satması durumunda BM Güvenlik Konseyi’nin  2231 numaralı kararını ihlal edeceğini belirtilen Toner, açıklamada şunları  kaydetti:
‘BM’YE ŞİKAYET EDECEĞİZ’
“Su-30SM model jetler ‘savaş uçakları’ kategorisindedir. Bütün BM  üyeleri ve özellikle Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndaki (JCPOA)’nin parçası olan  2231 maddenin pazarlığında bulunan üyeler, bu kısıtlamaların çok iyi farkında  olmalılar. Eğer yapılan haberler doğruysa biz bunu ikili görüşmede Rusya’ya ve  diğer BM Güvenlik Konseyi üyelerine ileteceğiz.”Rusya Savunma Bakanlığından ismi belirtilmeyen bir yetkiliye  dayandırılarak yapılan haberlere göre, 8 milyar dolar değerinde olan sayısı  belirtilmeyen Su-30SM savaş uçaklarını bu yıl sonuna kadar İran’a satışı  gerçekleşeyecek. Haberlerde ayrıca Rusya’nın ilk teslimatı bugün yapacağına yer verildi.İran ile yapılan nükleer anlaşma gereği, bu ülkenin ağır silahlar  alabilmek için BM Güvenlik Konseyinden izin alması gerekiyor.
ABD Rusya ve İran’ı şok etmiş Star Gazetesinin haberine bakılırsa. İlkokul çocukları bile BM şebekesinin oyununu çözüp iki ülkenin danışıklı dövüş yaptığını görebilirken bu haber nasıl oluyorda ‘şok haber’ olarak editörden geçebiliyor anlamak mümkün değil.

Bu Star gazetesinin son günlerde yaptığı ikinci büyük hatası. Devam ederlerse kasıt  aramaya başlayacağız bu ABD güzellemelerinin altında. Rusya ve ABD arasında savaş varmış fantazisini pazarlamak Star gazetesine verilmiş bir görev midir? Bir önceki benzer haberlerini hatırlatalım.