Sıra Sabancı ailesinde mi?

Memleketin büyük ailelerine birşeyler oluyor. Bilindiği üzere 21 Ocak’ta Koç holding yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç hayatını kaybetmiş, 3 Şubat günü Koç holdinge bağlı Tüpraş’ta yangın çıkmış, 7 Şubat’ta  ise Koç holdingin yeni yönetim kurulu başkanı olacağı düşünülen Ali Koç kayak kazası geçirmişti. Şimdi da Sabancı ailesinde değişim rüzgarları esiyor.

Sabancı Holding’de, Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın yürütme yetkilerinin Üst Yönetici (CEO) Zafer Kurtul’a devredilmesiyle gündeme gelen değişim rüzgarının devam edeceği anlaşılıyor. Konuyla ilgili ilk kez bugün’de yayımlanan haber üzerine Sabancı Ailesi ve üst düzey yöneticiler aralarında toplanarak nasıl bir strateji yürüteceklerini tartıştılar. Akbank’ın büyük hissedarı ve holdingin Başkanvekili Erol Sabancı’nın kurumsallaşma anlamında profesyonelleri daha öne çıkarmak amacıyla yönlendirdiği yeni değişimler için hazırlıklar da sürüyor. Sızan bilgilere göre2016, Sabancı Grubu için bir vizyon yenileme ve kendi özeleştirisini yapma yılıolarak değerlendiriliyor.İş dünyasında gözler Erol Sabancı’ya çevrilirken, Güler Sabancı’nın da nasıl bir tavır izleyeceği merak konusu.Yıllardır ‘Dünyanın en güçlü kadınları’ listesinde Türkiye’yi en ön sıralarda temsil eden Sabancı, kamuoyunun sevdiği, saygı duyduğu ve özellikle sosyal projelerine destek verdiği bir isim. Bu nedenle Sabancı Holding’de Güler Hanım’a ‘özel bir formül’ arandığı gözleniyor. Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti başkanlıklarını sürdürecek olan Güler Sabancı için ‘Holding Sözcüsü’ demek yerine daha ‘Onore edici’ bir tanım bulunmaya çalışılıyor. Bu arada Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı’nın bir sürpriz olmazsa bu görevini sürdüreceğine dikkat çekilirken, eşi Sabancı Holding Perakende ve Sigortacılık Grup Başkanı Haluk Dinçer’in de işine devam edeceği iletiliyor.Sabancı’da şimdilik en üstte taşlar yerinden oynarken, şubat sonunda yapılması düşünülen medya toplantısında yeniliklerin açıklanacağı belirtiliyor.

Olağan dışı durumlar ne demek diye bir soru aklınıza gelebilir burada. İşte bu demek:

Barbarlar kapıya dayanınca demek. Dolayısıyla işadamlarımız konusunda hamleler ve karşı hamleler göreceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu dönemde kimin nerede durduğu, ülkemizin geleceğinde kimlerin olup kimlerin olmayacağını da göstergesi olacaktır.

Konuyla alakalı eski analizlerimizin tamamı aşağıdadır…