Rusya’dan İsrail uyarısı. Güler misin ağlar mısın?

Aslında yanyana iyi durmuşlardı.  Allah bir yastıkta kocatsın diyesi geliyordu insanın. Ama problem tam da bu konu işte. Çünkü İsrail kimseyle bir yastıkta fazla kalamadığı gibi anında boşayıverir ve insanı yüzüstü bırakır. Rusya şaşkın. Halbuki ne hayaller kurmuşlardı. Oluk oluk Müslüman kanı akıttıkları Ortadoğu’daki yeni evlerinde mutlu ve mesut sonsuza dek yaşayacaklardı.Rusya ve İsrail’in birbirlerine yaptıkları karşılıklı jestleri seyrediyorduk.

Ama gökten üç elma yerine uçak düşmesi Rusya’ya yaptığı bütün jestlerine rağmen İsrail’i derin düşüncelere sevketmişti aynı zamanda. İsrail mahallenin delikanlısının Rusya olmadığını çabuk kavradı ve Rus uçaklarına karşı söylemini değiştirmeye başladı.
Hele İslam ordusunu duyunca daha bir tüyleri diken diken oldu.

Yaalon, ‘Suriye’deki duruma ilişkin bazı Sünni Arap ülkeleriyle ortak strateji geliştirmeye hazırız’ dedi. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon halihazırda doğrudan iletişim imkanı olmamasına rağmen İsrail’in, bazı Körfez ve kuzey Afrika ülkeleriyle ortak çıkarları olduğunu savundu.
Ve bugünün haberi:
Rusya, Türkiye-İsrail yakınlaşmasından rahatsız
İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, Moskova’nın, son zamanlarda yaşanan Türkiye-İsrail yakınlaşmasından rahatsız olduğunu İsrail’e birinci elden ilettiğini duyurdu. Rahatsız konularının başında Türkiye’nin Gazze’deki etkisi ve İsrail’le doğalgaz konusundaki muhtemel işbirliği geliyor
Haaretz’in dış politika yazarı ve diplomasi muhabiri Barak David’in imzasıyla, dün gazetenin internet sitesinin manşetinden yayımlanan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Moskova’da bir araya geldiği İsrail Başbakanı Netanyahu’nun özel temsilcisi ve Dışişleri Genel Direktörü Dore Gold’a hem Rusya’nın hem de Mısır’ın bu yakınlaşmadan rahatsız olduğunu bildirdi.
KONUYU RUSYA GÜNDEME GETİRDİ
Haaretz’e göre, Cenevre’de yürütülen görüşmelerde Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail adına görüşmeleri de yürüten Dore Gold’un Moskova ziyaretinde gündemin Suriye krizi ve İran’a Rus S-300 füzesi satışı olmasına karşın, Rus tarafı son zamanlardaki Türkiye-İsrail yakınlaşmasını da gündeme getirdi. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Gold başkanlığındaki İsrail Dışişleri heyetine Türk-İsrail yakınlaşmasında iki konuda kaygıları olduğunu iletti.
TÜRKİYE’NİN GAZZE’DE KÖPRÜBAŞI OLUŞTURMASI
Habere göre Lavrov, Suriye’de çıkarlarının kökten çatıştığıTürkiye’nin Gazze’de güçlü bir “köprübaşı’ oluşturması ihtimalinden rahatsızlık duyuyor.
Gazeteye göre, Türk ve İsrail temsilcileri arasındaki görüşmelerde Ankara’nın Gazze ablukasının kaldırılması konusunda ısrar etmemekle birlikte, Gazze’ye elektrik üretecek güç santrali vb. gibi insani amaçlı altyapı yardımları sokmak için özel statü istiyor. Rusya ise Mısır’la birlikte, Türkiye’nin bu yolla Gazze’deki konumunu güçlendirmesinden kaygı duyuyor.
DOĞALGAZ İŞBİRLİĞİ
Haaretz, Lavrov ikinci olarak, İsrail doğalgazının Türkiye satılması ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletilmesi projesinden rahatsızlığını dile getirdi. Gazete, bu noktada Rusya’nın, Türkiye’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi olduğunu hatırlattı.
Rusya ve Mısır’ın Türkiye-İsrail yakınlaşması karşısındaki ortak tavrının, Benjamin Netanyahu’nun Türkiye ile imzalayacağı muhtemel bir anlaşma üzerinde önemli etkisi olacağını kaydeden Haaretz, İsrail Dışişleri Sözcüsü Emanuel Nachshon’un Moskova’da gündeme gelen Türkiye başlığı konusunda yorum yapmaktan kaçındığını yazdı.
İşte Türkiye’nin gücü. Aşağılık kompleksi içinde kıvrananlara kapak olsun. Herkes Türkiye’nin bir numaralı dostu olmak istiyor. Şu anda Türkiye ile aktif bir savaş içinde görünümü veren Rusya bile. Biri o benim en büyük müşterim diyor, biri ben ticaretimi onun üstünden yapacağım diyor. Biri ortada savrulup duruyor… Yazmış olalım…