Ortadoğu’da çatışmadan kaybedenler, bütün ortadoğu ülkeleri. Ya kazananlar?

BÜTÜN ORTADOĞU BÖLGESİNDE YAPILAN HARCAMA 196 MİLYAR DOLAR. BU TUTARIN 113 MİLYARLIK KISMI KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ ÜYESİ ÜLKELER, YANİ EMİRLİKLER. 2020 İTİBARİYLE SUUDİ ARABİSTAN’IN DÜNYANIN 5. EN BÜYÜK SİLAH ALICISI SEVİYESİNE ÇIKMASI BEKLENİYOR.

SUUDİ ARABİSTAN’IN ABD’DEN YAPTIĞI SİLAH ALIMLARI, İRAN’LA BATININ YAPTIĞI NÜKLEER ANTLAŞMA SONRASI BÜYÜK BİR İVME KAZANDI.

FRANSA’DA BOŞ DURMAZ VE KATAR’A 7 MİLYAR DOLARLIK 24 ADET RAFALE AVCI UÇAĞI SATAR. RAFALE AVCI UÇAKLARI DÜNYANIN EN PAHALI UÇAKLARI ARASINDADIR. BU ARADA HATIRLATALIM 1982 YILINDA İNGİLTERE VE ARJANTİN ARASINDA YAŞANAN FALKLANDS SAVAŞINDA ARJANTİN UÇAKLARININ KULLANDIĞI EXOCET FÜZELERİ İNGİLTERE’YE DENİZDE AĞIR KAYIPLAR VERDİRİNCE FRANSA İNGİLTERE’YE FÜZELERİN KODLARINI VERMİŞTİ. YİNE FRANSA SATTIĞI UÇAKLARIN İÇİNE ZAMAN AYARLI VİRÜS YERLEŞTİRMESİYLE MEŞHURDUR, UÇAKLAR BİR SÜRE SONRA HATA VERİR VE YÜKSEK MEBLAĞLAR KARŞILIĞINDA TAMİR EDİLİR. TABİ BU SATIŞLARDAN HİÇBİRİNDE KÖRFEZ EMİRLİKLERİNİN NE ABD’DEN NE DE FRANSA’DAN BU EKİPMANLARIN KAYNAK KODLARINI İSTEDİKLERİNİ YA DA ALABİLDİKLERİNİ SANMIYORUZ. DOLAYISIYLA GERÇEKTE KUMANDASI BAŞKALARININ ELİNDE OLAN SİLAHLARAMİLYARLARCA DOLAR ÖDENİYOR.

ŞİMDİ SORMAK LAZIM. İRAN KORKUSUNDA KİMLER MİLYARLARCA DOLAR KAZANIRKEN KİMLER KAYBEDİYOR. HEM DE DÜŞEN PETROL FİYATLARINA RAĞMEN…