Emperyalizmin çalışma sistematiğine güzel bir örnek ve petrol fiyatları.

ABD’DE GÖLGE CIA OLARAK BİLİNEN STRATFOR’UN VENEZÜELLA İLE İLGİLİ YAYINLADIĞI KISA BİR RAPOR BU TÜR ÖRGÜTLERİN HAZIRLADIKLARI RAPORLARLA KENDİ ÜLKELERİNİN SİYASİ MEKANİZMALARINA NASIL MERMİ SAĞLADIKLARINI GÖSTERMESİ BAKIMINDAN ÖNEMLİ. ABD’NİN SON DÖNEMDE ARKA BAHÇESİ LATİN AMERİKA ÜLKELERİNDE SOL İKTİDARLARLA BAŞININ DERTTE OLDUĞU HERKESİN MALUMU. BUNLARDAN EN ÖNEMLİSİ DE VENEZÜELLA. ÇOK BÜYÜK BİR PETROL ÜRETİCİSİ OLAN VENEZÜELLANIN ABD’YE HERŞEYİ DİKİNE SÖYLEYEN BİR TARZI VAR. PETROL FİYATLARININ 2014 YILININ 2. YARISINDAN İTİBAREN DÜŞMESİ/ DÜŞÜRÜLMESİ ÖNCESİ VE SONRASI İLE ALAKALI BİR UYDU ANALİZ ÇALIŞMASI YAPMIŞ STRATFOR.  ŞUBAT 2012’DE PUERTO CABELLO KONTEYNER LİMANININ UYDUDAN ÇEKİLEN FOTOĞRAFI İLE AYNI LİMANIN 2015 HAZİRAN AYINDA ÇEKİLEN FOTOĞRAFI.

2012 YILINDA YAPILAN İTHALATLAR YÜZÜNDEN LİMAN KONTEYNERLARLA DOLU İKEN 2014 PETROL FİYATLARININ DÜŞÜŞÜ SONRASINDA 2015 YILINDA LİMANDA NE KADAR AZ KONTEYNER OLDUĞUNA  VE BURADAN HAREKETLE EKONOMİK KRİZİN ÜLKEYİ ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE ETKİLEDİĞİNE VURGU YAPILIYOR RAPORDA.

DOLAYISIYLA PETROL FİYATLARININ UCUZ KALMAYA DEVAM EDECEĞİNİ VARSAYMAK ZOR OLMAZ. SONUÇTA UCUZ PETROL RUSYA, ARAP ÜLKELERİ VE VENEZÜELLA GİBİ ÜLKELERİ VURUYOR. iRAN’IN ULUSLARARASI SİSTEME YENİDEN ENTEGRE EDİLMESİ DE ARAP ÜLKELERİNİ KORKUTUP DÜŞEN PETROL GELİRLERİNE RAĞMEN GİTTİKÇE ARTAN SİLAH ALIMLARI YAPMALARINA NEDEN OLUYOR. DOLAYISIYLA ARAP ÜLKELERİNİN PETROLDEN KAZANDIĞI DOLARLAR TEKRAR SİLAH ALIMI İÇİN ABD’YE GERİÖDENİYOR.ÇARKTA BÖYLE İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR.