Biz Rus’u vurduk sanarken ciyaklama Berlin’den ve AB’den geldi…

Türk Hava Kuvvetleri’nin Rus uçağını düşürmesinin Suriye için yürütülen barış çabalarına ağır bir yük getirebileceğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Viyana’da cesaret uyandıran görüşmelerin Suriye’deki gerginliği azalttığını vurgulayarak bu gelişmenin müzakerelere darbe indirmemesini umduğunu söyledi.
Steinmeier, olayın öncelikle aydınlığa kavuşturulması gerektiğini ifade etti.
Almanya’da muhalefetteki Sol Parti’nin Meclis Grup Başkanı Sarah Wagenknecht de Türkiye’nin bu olayla dünya barışını tehlikeye attığını savundu. Hükümetin Türkiye ile mülteci krizinin çözümü konusunda ‘her türlü müzakereyi’ durdurmasını isteyen Wagenknecht, Berlin’deki Türkiye Büyükelçisi’nin de Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Almanya’nın bu sorumsuz davranışı kınadığını bildirmesi gerektiğini ifade etti.(…)
Rusya yanlısı Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman da yaşanan olayın Türkiye’nin gayrıresmi olarak IŞİD’le işbirliği yaptığı şüphesi doğurduğunu savundu.
© Deutsche Welle Türkçe
PEKİ TÜRKİYE ANGAJMAN KURALLARINI NEDEN DEĞİŞTİRMİŞTİ?

2012 YILINDA F4 FANTOM UÇAĞIMIZSURİYE HAVA SAHASINI İHLAL ETMEKLE SUÇLANARAKSURİYE/RUSYA İŞBİRLİĞİ İLE DÜŞÜRÜLÜNCE TÜRKİYE’Yİ SUÇLAYANLARIN OLUŞAN BU DURUMDAN ŞİKAYET ETME HAKLARI YOKTUR.